Головна
Аграрне право Росії || Адвокатура || Адміністративне право Росії || Адміністративне право України || Громадянське право Росії || Цивільне право України || Закордонне право || Інформаційне право || Історія політичних і правових вчень || Конституційне право зарубіжних країн || Конституційне право Росії || Конституційне право України || Криміналістика || Кримінологія || Міжнародне право. Європейське право || Муніципальне право || Навчання юристів || Правоохоронна діяльність || Сімейне право Росії || Судова психіатрія || Теорія та історія держави і права || Трудове право Росії || Кримінальне право Росії || Кримінальне право України || Кримінальний процес Росії || Фінансове право Росії || Господарське право || Екологічне право Росії
ГоловнаАграрне право РосіїЗемельне право (загальні питання) → 
« Попередня Наступна »
Воробйова Л.В.. Земельне право: Навчально-метод. посібник. Тамбов: Вид-во Тамбо. держ. техн. ун-ту, 2004. 96 с., 2004 - перейти до змісту підручника

«Про державний земельний кадастр» Федеральний закон від 2.01.2000 № 28-ФЗ



Глава I Загальні положення
Стаття 1 Основні поняття.
Для цілей цього ФЗ використовуються такі основні
поняття:
державний земельний кадастр - систематизований звід документованих відомостей, одержуваних у результаті проведення державного кадастрового обліку земельних ділянок, місце розташування, цільове призначення та правовий стан земель РФ і відомостей про територіальні зони і наявності розташованих на земельних ділянках і міцно пов'язаних з цими земельними ділянками об'єктів (далі - відомості державного земельного кадастру);
державний кадастровий облік земельних ділянок - опис та індивідуалізація в Єдиному державному реєстрі земель земельних ділянок, в результаті чого кожна земельна ділянка отримує такі характеристики, які дозволяють однозначно виділити його з інших земельних ділянок і здійснити його якісну та економічну оцінки. Державний кадастровий облік земельних ділянок супроводжується присвоєнням кожній земельній ділянці кадастрового номера;
земельна ділянка - частина поверхні землі (в тому числі поверхневий грунтовий шар), межі якої описані і засвідчені в установленому порядку уповноваженим державним органом, а також все, що знаходиться над і під поверхнею земельної ділянки, якщо інше не передбачено ФЗ про надра, про використання повітряного простору та іншими ФЗ;
межування земельної ділянки - заходи з визначення місця розташування та меж земельної ділянки на місцевості;
територіальна зона - частина території, яка характеризується особливим правовим режимом використання земельних ділянок і межі, якої визначені при зонуванні земель відповідно до земельного законодавства, містобудівним законодавством, лісовим законодавством, водним законодавством, законодавством про податки і збори, законодавством про охорону навколишнього природного середовища та іншим законодавством РФ і законодавством суб'єктів РФ.
Стаття 2 Предмет регулювання цього Закону.
Справжній ФЗ регулює відносини, що виникають при здійсненні діяльності з ведення державного земельного кадастру та при використанні його відомостей.
Стаття 3 Правове регулювання діяльності з ведення державного земельного кадастру та використання його відомостей.
Правове регулювання діяльності з ведення державного земельного кадастру та використання його відомостей здійснюється відповідно до Конституції РФ справжнім ФЗ, іншими ФЗ і
іншими нормативними правовими актами РФ, а також прийнятими відповідно до цього ФЗ законами та іншими нормативними правовими актами суб'єктів РФ.
Стаття 4 Цілі створення та ведення державного земельного кадастру.
Державний земельний кадастр створюється і ведеться з метою інформаційного забезпечення:
державного та муніципального управління земельними ресурсами;
державного контролю за використанням та охороною земель;
заходів, спрямованих на збереження і підвищення родючості земель;
державної реєстрації прав на нерухоме майно та угод з ним;
землеустрою;
економічної оцінки земель та обліку вартості землі у складі природних ресурсів;
встановлення обгрунтованої плати за землю;
іншої пов'язаної з володінням, користуванням і розпорядженням земельними ділянками діяльності.
Стаття 5 Принципи здійснення діяльності з ведення державного земельного кадастру.
Діяльність з ведення державного земельного кадастру здійснюється у відповідності з наступними принципами:
єдність системи і технології ведення державного земельного кадастру на всій території РФ;
безперервність внесення до державного земельного кадастру змінюються характеристик земельних ділянок;
відкритість відомостей державного земельного кадастру;
порівнянність і сумісність відомостей державного земельного кадастру з відомостями, що містяться в інших державних та інших кадастри, реєстрах, інформаційних ресурсах.
Стаття 6 Місце державного земельного кадастру в системі державних інформаційних ресурсів.
Відомості державного земельного кадастру є державним інформаційним ресурсом.
Державний земельний кадастр є джерелом інформаційного обміну відомостями при здійсненні державної реєстрації нерухомості, спеціальної реєстрації або обліку окремих видів нерухомого майна, природних ресурсів та інших об'єктів, що підлягають реєстрації або обліку відповідно до законодавства РФ.
Органи, що здійснюють ведення державних чи інших кадастрів, реєстрів, органи, що здійснюють державну реєстрацію прав на нерухоме майно та угод з ним, органи (організації), які здійснюють спеціальну реєстрацію або облік окремих видів нерухомого майна, природних ресурсів та територіальних зон, координують свою діяльність в частині інформаційної та технологічної взаємодії на підставі відомостей державного земельного кадастру про кадастровому розподілі території РФ.
Стаття 7 Обов'язковість державного кадастрового обліку земельних ділянок.
Державному кадастровому обліку підлягають земельні ділянки, розташовані на території РФ, незалежно від форм власності на землю, цільового призначення і дозволеного використання земельних ділянок.
Державний кадастровий облік земельних ділянок, що проводився в установленому порядку на території РФ до набрання чинності цим ФЗ, є юридично дійсним.
Органи, що здійснюють державну реєстрацію прав на нерухоме майно та угод з ним, органи (організації), які здійснюють спеціальну реєстрацію або облік окремих видів нерухомого майна, природних ресурсів та територіальних зон, безкоштовно в десятиденний термін представляють інформацію про зареєстровані права, наявність об'єктів нерухомого майна, міцно пов'язаних із земельними ділянками, та територіальних зонах органам, що здійснюють діяльність з ведення державного земельного кадастру, в необхідному обсязі.
Стаття 8 Відкритість відомостей державного земельного кадастру.
Відомості державного земельного кадастру носять відкритий характер, за винятком відомостей, віднесених законодавством РФ до категорії обмеженого доступу.
Органи, що здійснюють діяльність з ведення державного земельного кадастру, зобов'язані надавати відомості державного земельного кадастру зацікавленій особі, яка подала посвідчення особи і заяву в письмовій формі (юридичній особі - документи, що підтверджують державну реєстрацію даної юридичної особи та повноваження його представника).
Відомості, зазначені у п. 2 цієї статті, надаються у вигляді витягів з державного земельного кадастру, а також у передбачених законом випадках у вигляді копій зберігаються в кадастровому справі документів.
Відомості, надані органом, що здійснює діяльність з ведення державного земельного кадастру, на законних підставах громадянам та юридичним особам, можуть бути використані ними для створення похідної інформації з метою її комерційного поширення з обов'язковим зазначенням джерела інформації.
Порядок надання відомостей державного земельного кадастру визначається Урядом РФ.
Глава II
Повноваження органів державної влади РФ, органів державної влади суб'єктів РФ і органів місцевого самоврядування в галузі здійснення діяльності з ведення державного земельного кадастру
Стаття 9 Повноваження органів державної влади РФ у сфері здійснення діяльності з ведення державного земельного кадастру.
1 До повноважень органів державної влади РФ у сфері здійснення діяльності з ведення державного земельного кадастру належать:
Розробка та прийняття Федеральних законів та інших нормативних правових актів РФ в даній області , контроль за їх дотриманням;
розробка, затвердження та реалізація федеральних програм розвитку державного земельного кадастру;
визначення федерального органу виконавчої влади, уповноваженого на здійснення діяльності з ведення державного земельного кадастру;
визначення переліку основних відомостей державного земельного кадастру;
встановлення порядку фінансування діяльності з ведення державного земельного кадастру;
встановлення граничного розміру і порядку використання плати, що стягується за надання відомостей державного земельного кадастру;
визначення переліку відомостей державного земельного кадастру, віднесених до категорії обмеженого доступу, та порядку надання таких відомостей;
координація діяльності органів державної влади РФ і органів державної влади суб'єктів РФ, а також органів місцевого самоврядування в разі наділення їх у встановленому законом порядку окремими державними повноваженнями в даній області;
інші питання, віднесені до повноважень Російської Федерації Конституцією РФ і ФЗ.
Державне управління в галузі здійснення діяльності з ведення державного земельного кадастру здійснюється Урядом РФ безпосередньо або через федеральний орган виконавчої влади з державного управління земельними ресурсами.
Федеральний орган виконавчої влади з державного управління земельними ресурсами здійснює покладені на нього повноваження в галузі здійснення діяльності з ведення державного земельного кадастру безпосередньо та через свої територіальні органи.
Стаття 10 Повноваження органів державної влади суб'єктів РФ в галузі здійснення діяльності з ведення державного земельного кадастру.
Повноваження органів державної влади суб'єктів РФ в галузі здійснення діяльності з ведення державного земельного кадастру визначаються відповідно до Конституції РФ, ФЗ, законами та іншими нормативними правовими актами суб'єктів РФ.
Суб'єкти РФ має право самостійно встановлювати перелік додаткових відомостей державного земельного кадастру, невстановлених Російською Федерацією. Збір, обробка та зберігання зазначених відомостей здійснюються за рахунок коштів суб'єктів РФ.
Стаття 11 Повноваження органів місцевого самоврядування в галузі здійснення діяльності з ведення державного земельного кадастру.
Органи місцевого самоврядування відповідно до Конституції РФ можуть наділятися законом окремими державними повноваженнями в галузі здійснення діяльності з ведення державного земельного кадастру з передачею необхідних для їх здійснення матеріальних і фінансових коштів.
Включення до державного земельного кадастру додаткових відомостей, що не встановлених Російською Федерацією і суб'єктами РФ, здійснюється органами місцевого самоврядування самостійно і за рахунок коштів місцевих бюджетів.
Глава III
Склад відомостей і документів державного земельного кадастру
Стаття 12 Склад відомостей державного земельного кадастру.
Державний земельний кадастр містить відомості про:
земельних ділянках;
територіальних зонах;
землях і межах територій, на яких здійснюється місцеве самоврядування;
землях і межах суб'єктів РФ;
землях і межах РФ.
Зазначені відомості містяться в державному земельному кадастрі в обсязі, необхідному для здійснення державного управління земельними ресурсами.
Стаття 13 Склад документів державного земельного кадастру.
Документи державного земельного кадастру поділяються на основні, допоміжні та похідні документи, та їх ведення здійснюється російською мовою.
До основних документів державного земельного кадастру належать Єдиний державний реєстр земель, кадастрові справи і чергові кадастрові карти (плани).
До допоміжних документів державного земельного кадастру належать книги обліку документів, книги обліку виданих відомостей і каталоги координат пунктів опорної межової мережі.
До похідних документам державного земельного кадастру належать документи, що містять переліки земель, що перебувають у власності Російської Федерації, власності суб'єктів РФ, власності муніципальних утворень, доповіді про стан і про використання земельних ресурсів, статистичні звіти, аналітичні огляди , похідні кадастрові карти (плани), інші довідкові та аналітичні документи.
 Склад документів державного земельного кадастру та порядок їх ведення встановлюються федеральним органом виконавчої влади з державного управління земельними ресурсами.
 Стаття 14 Єдиного державного реєстру земель.
 1 Єдиний державний реєстр земель являє собою документ, який призначений для проведення державного кадастрового обліку земельних ділянок.
 Єдиний державний реєстр земель містить відомості про існуючі та припинили існування земельних ділянках.
 2 В Єдиному державному реєстрі земель містяться такі основні відомості про земельні ділянки:
 кадастрові номери;
 місце розташування (адреса);
 площа;
 категорія земель і дозволене використання земельних ділянок;
 опис меж земельних ділянок, їх окремих частин;
 зареєстровані в установленому порядку речові права та обмеження (обтяження);
 економічні характеристики, у тому числі розміри плати за землю;
 - Якісні характеристики, у тому числі показники стану родючості земель для окремих категорій земель;
 - Наявність об'єктів нерухомого майна, міцно пов'язаних із земельними ділянками.
 3 Моментом виникнення або моментом припинення існування земельної ділянки як об'єкта державного кадастрового обліку у відповідних межах є дата внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру земель.
 Стаття 15 Кадастрове справу.
 Кадастрова справа являє собою сукупність скомплектованих у встановленому порядку документів, що підтверджують факт виникнення або припинення існування земельної ділянки як об'єкта державного кадастрового обліку.
 Документи, що містяться в кадастровому справі, є підставою для внесення відповідних відомостей про земельну ділянку до Єдиного державного реєстру земель.
 Стаття 16 Кадастрова карта (план).
 1 Кадастрова карта (план) являє собою карту (план), на якій в графічній і текстовій формах відтворюються відомості, що містяться в державному земельному кадастрі.
 Залежно від складу відтворених відомостей і цілей їх використання кадастрові карти (плани) можуть бути кадастровими картами (планами) земельних ділянок, черговими кадастровими картами (планами) і похідними кадастровими картами (планами).
 Кадастрова карта (план) земельної ділянки відтворює в графічній і текстовій формах відомості про земельну ділянку.
 Чергові кадастрові карти (плани) відтворюють в графічній і текстовій формах відомості про місце розташування земельних ділянок та територіальних зон.
 Похідні кадастрові карти (плани) відтворюють в графічній і текстовій формах узагальнені відомості про земельний фонд, про економічні, про соціальні, про природні та про інші пов'язаних із землею процесах.
 Глава IV
 Ведення державного земельного кадастру Стаття 17 Порядок ведення державного земельного кадастру.
 На всій території РФ ведення державного земельного кадастру здійснюється за єдиною методикою і являє собою послідовні дії по збору, документування, накопичення, обробки, обліку та зберігання відомостей про земельні ділянки.
 Відомості про стан і про використання земельних ділянок, їх площах, місцезнаходження, економічних і якісних характеристиках вносяться в документи державного земельного кадастру на підставі даних про межування земельних ділянок, відомостей, представлених правовласниками земельних ділянок, результатів проведення топографо-геодезичних, картографічних, моніторингових, землевпорядних , грунтових, геолого-геоморфологічних та інших обстежень і вишукувань.
 Відносно кожної категорії земель застосовується певний перелік відомостей про земельні ділянки.
 Відомості про права на земельні ділянки та про обмеження (обтяження) цих прав вносяться до Єдиного державного реєстру земель на підставі відомостей Єдиного державного реєстру прав на нерухоме майно та угод з ним, а також на підставі інших документів про права на земельні ділянки, які є юридично дійсними на момент внесення зазначених відомостей до державного земельного кадастру.
 Відомості про економічні характеристики земельних ділянок вносяться до документи державного земельного кадастру на підставі даних державної кадастрової та іншої оцінки земель та положень нормативних правових актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
 Відомості про територіальні зонах вносяться в документи державного земельного кадастру на підставі даних, отриманих від органів, що здійснюють реєстрацію або облік територіальних зон.
 Документування відомостей державного земельного кадастру здійснюється на паперових та (або) електронних носіях. При наявності розбіжностей у відомостях, записаних на паперових носіях, і відомостях, записаних на електронних носіях, пріоритет мають відомості, записані на паперових носіях, якщо інше не встановлене законом.
 Єдиний державний реєстр земель і кадастрові справи підлягають довічному зберіганню, їх знищення і вилучення не допускаються.
 Порядок зберігання інших документів державного земельного кадастру, крім документів, зазначених у п. 7 цієї статті, встановлюється Урядом РФ.
 Основні документи державного земельного кадастру підлягають страхуванню у встановленому порядку.
 Стаття 18 Кадастрове поділ території РФ.
 Кадастрове поділ території РФ здійснюється з метою присвоєння земельним ділянкам кадастрових номерів.
 Одиницями кадастрового поділу території РФ є кадастрові округи, кадастрові райони, кадастрові квартали.
 Кадастровий номер земельної ділянки складається з номера кадастрового округу, номера кадастрового району, номера кадастрового кварталу, номера земельної ділянки в кадастровому кварталі.
 Порядок кадастрового поділу території РФ, а також порядок присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам встановлюється Урядом РФ.
 Стаття 19 Порядок проведення державного кадастрового обліку земельних ділянок.
 Державний кадастровий облік земельних ділянок проводиться за місцем їх знаходження в обов'язковому порядку на всій території РФ за єдиною методикою.
 Для проведення державного кадастрового обліку земельних ділянок органи державної влади, органи місцевого самоврядування, зацікавлені правовласники земельних ділянок або уповноважені правовласниками земельних ділянок особи подають до органів, що здійснюють діяльність з ведення державного земельного кадастру, заявки, правовстановлюючі документи на земельні ділянки та документи про межування земельних ділянок .
 Зазначені в п. 2 цієї статті документи мають бути належним чином оформлені.
 Не підлягають прийому для проведення державного кадастрового обліку земельних ділянок документи, що мають підчистки або приписки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, документи, виконані олівцем, а також документи з серйозними ушкодженнями, що не дозволяють однозначно тлумачити їх зміст.
 Отримання заявок про проведення державного кадастрового обліку земельних ділянок підтверджується відповідними записами в книзі обліку документів та видачею заявникам розписок про отримання відповідних документів.
 Проведення державного кадастрового обліку земельних ділянок включає в себе перевірку представлених заявниками документів, складання описів земельних ділянок в Єдиному державному реєстрі земель, присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам, виготовлення кадастрових карт (планів) земельних ділянок і формування кадастрових справ.
 Державний кадастровий облік земельних ділянок проводиться протягом місяця з дня подачі заявки про проведення державного кадастрового обліку певної земельної ділянки.
 У результаті проведення державного кадастрового обліку земельних ділянок заявникам видаються засвідчені в установленому порядку кадастрові карти (плани) земельних ділянок. Плата за проведення державного кадастрового обліку земельних ділянок з заявників не стягується.
 Діяльність з проведення державного кадастрового обліку земельних ділянок підлягає страхуванню у встановленому порядку.
 Стаття 20 Підстави зупинення проведення державного кадастрового обліку зе-
 мельних ділянок або відмови в проведенні державного кадастрового обліку земельних ділянок.
 У разі, якщо в представлених в органи, що здійснюють діяльність з ведення державного земельного кадастру, документах відсутні відомості, необхідні для проведення державного кадастрового обліку земельних ділянок, або якщо такі відомості суперечливі, проведення державного кадастрового обліку земельних ділянок призупиняється і заявники негайно в письмовій формі сповіщаються про призупинення проведення такого обліку з обгрунтуванням даних рішень.
 Проведення державного кадастрового обліку земельних ділянок може бути призупинено не більше ніж на місяць.
 У разі, якщо протягом зазначеного строку заявником не будуть усунуті причини призупинення проведення державного кадастрового обліку земельної ділянки, заявнику в письмовій формі направляється відмову в проведенні державного кадастрового обліку земельної ділянки.
 3 У проведенні державного кадастрового обліку земельних ділянок має бути відмовлено у разі, якщо:
 із заявкою про проведення державного кадастрового обліку земельних ділянок звернулося неналежне особа;
 документи, представлені в органи, що здійснюють діяльність з ведення державного земельного кадастру, для проведення державного кадастрового обліку земельних ділянок, за формою або змістом не відповідають вимогам законодавства РФ;
 при межування земельних ділянок, щодо яких повинен проводитися державний кадастровий облік земельних ділянок, порушені права суміжних землекористувачів;
 площа земельної ділянки, щодо якої має проводитися державний кадастровий облік земельних ділянок, менше мінімального розміру, встановленого відповідно до нормативними правовими актами суб'єктів РФ або нормативними правовими актами органів місцевого самоврядування для земель різного цільового призначення і дозволеного використання.
 Рішення про відмову в проведенні державного кадастрового обліку земельних ділянок у п'ятиденний строк направляється заявникам у письмовій формі із зазначенням причин такої відмови.
 Відмова у проведенні державного кадастрового обліку земельних ділянок або ухилення відповідного органу від проведення державного кадастрового обліку земельних ділянок можуть бути оскаржені зацікавленими особами до суду, арбітражного суду.
 Стаття 21 Виправлення технічних помилок, допущених при веденні державного земельного кадастру.
 Виправлення технічних помилок, допущених при веденні державного земельного кадастру, здійснюється у п'ятиденний строк після їх виявлення.
 Виправлення технічних помилок, допущених при веденні державного земельного кадастру, здійснюється у разі, якщо немає підстав вважати, що таке виправлення може завдати шкоди або порушити законні інтереси правовласників земельних ділянок або третіх осіб, які покладалися на відповідні записи в державному земельному кадастрі.
 У випадках, якщо існують підстави вважати, що виправлення технічних помилок може заподіяти шкоду або порушити законні інтереси правовласників земельних ділянок або третіх осіб, які покладалися на відповідні записи в державний земельний кадастр, таке виправлення здійснюється на підставі рішення суду, арбітражного суду.
 Інформація про виправлення технічних помилок або про відмову у виправленні технічних помилок у п'ятиденний строк направляється в письмовій формі правовласникам земельних ділянок або третім особам, які покладалися на відповідні записи в державному земельному кадастрі.
 Стаття 22 Надання відомостей державного земельного кадастру 1 Відомості державного земельного кадастру про певний земельній ділянці надаються у вигляді виписок за місцем обліку даної земельної ділянки за плату або безкоштовно.
 2 Безкоштовно відомості про певний земельній ділянці надаються:
 правовласнику земельної ділянки або уповноваженим правовласником особам;
 податковим органам в межах території, що знаходиться під їх юрисдикцією;
 судам і правоохоронним органам, що мають у провадженні справи, пов'язані з даною земельною ділянкою;
 органам, що здійснюють державну реєстрацію прав на нерухоме майно та угод з ним, органам (організаціям), що здійснює спеціальну реєстрацію або облік окремих видів нерухомого майна та територіальних зон, в обсязі, який необхідний для роботи зазначених органів;
 особам, які мають право на спадкування земельної ділянки правовласника за заповітом або законом;
 іншим встановленим законом особам.
 Зазначені в цьому пункті органи та особи оплачують вартість копіювання та доставки надаються їм відомостей державного земельного кадастру про певний земельній ділянці.
 Органи державної влади РФ, органи державної влади суб'єктів РФ і органи місцевого самоврядування мають право безкоштовно у встановленому порядку отримувати узагальнюючі відомості про землі в межах відповідних територій.
 Використання відомостей державного земельного кадастру способами або у формах, які завдають шкоди або порушують законні інтереси правовласників земельних ділянок, тягне за собою відповідальність, передбачену законодавством РФ.
 Стаття 23 Посадові особи, що здійснюють ведення державного земельного кадастру.
 Посадові особи, що здійснюють ведення державного земельного кадастру, є державними службовцями, що заміщають державні посади, визначені відповідно до законодавства РФ, а в разі наділення органів місцевого самоврядування в установленому законом порядку державними повноваженнями на ведення державного земельного кадастру муніципальними службовцями.
 Стаття 24 Фінансування діяльності з ведення державного земельного кадастру.
 Фінансування діяльності з ведення державного земельного кадастру здійснюється за рахунок коштів федерального бюджету, бюджетів суб'єктів РФ, коштів, одержуваних у вигляді плати, що стягується за надання відомостей державного земельного кадастру, та інших не заборонених законом джерел.
 Кошти, одержувані у вигляді плати, що стягується за надання відомостей державного земельного кадастру, використовуються виключно на ведення державного земельного кадастру.
 Стаття 25 Відповідальність за порушення цього Закону. Громадяни та юридичні особи, винні у порушенні цього ФЗ, несуть відповідальність відповідно до законодавства РФ.
 Глава V Прикінцеві положення
 Стаття 26 Введення в дію цього Закону.
 Справжній ФЗ вводиться в дію через шість місяців після його офіційного опублікування.
 Запропонувати Президенту РФ і доручити Уряду РФ привести свої нормативні правові акти у відповідність із цим ФЗ.
 Доручити Уряду РФ у шестимісячний строк прийняти нормативні правові акти, що забезпечують реалізацію положень цього ФЗ.
 4 Справжній ФЗ застосовується до правовідносин, які виникли після введення його в дію.
 По правовідносин, які виникли до введення справжнього ФЗ в дію, він застосовується до тих прав і зобов'язанням, які виникнуть після введення його в дію.
 Виконуючий обов'язки Президента РФ В. Путін
 Москва, Кремль 2 січня 2000 № 28-ФЗ

 « Попередня  Наступна »
 = Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "« Про державний земельний кадастр »Федеральний закон від 2.01.2000 № 28-ФЗ"
  1.  КОРОТКИЙ ОГЛЯД ЗАКОНОДАВСТВА УКРАЇНИ В ОБЛАСТІ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ І ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙ ДО 2001 РОКУ
      державної діяльності; 5) нормативно-правові акти, що регулюють відносини, пов'язані із захистом інформації при використанні ІТ На даний момент знаходиться поки тільки на стадії формування система нормативно-правових актів, що відносяться до оподаткування створення і використання ІТ, митного регулювання суспільних відносин у галузі ІТ , а також попередження та припинення
  2.  § 2. Правові основи землекористування та охорони навколишнього среди256
      державному та мобілізаційному резервах (сховища, склади та ін), 4) для облаштування та утримання інженерно-технічних споруд та загороджень, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій, пунктів пропуску через державний кордон Російської Федерації та інших об'єктів; 5) для розміщення об'єктів з розробки, виготовлення, зберігання та утилізації зброї масового
  3.  Тема 11 Землі сільськогосподарського призначення
      державного земельного кадастру або зонування території для розміщення садівничих, городницьких некомерційних об'єднань (ст. 12 ФЗ від 15.04.1998 № 66-ФЗ «Про садівничих, городницьких об'єднаннях громадян»). Сільськогосподарські угіддя в залежності від їх природних властивостей і економічної доцільності використання в цілях рослинництва чи
  4.  Тема 13 Землі промисловості та іншого спеціального призначення
      державної власності на землю »). Справляння платежів за землі спеціального призначення врегульовано відповідно до Закону про плату за землю, яким встановлено, що податок за розташовані поза населених пунктів землі спеціального призначення встановлюється в розмірі 20% від середніх ставок земельного податку, передбачених для поселень з чисельністю населення до 20 тис. чоловік. За
  5.  ТЕМА 3 ДЕРЖАВНЕ УПРАВЛІННЯ ЗЕМЕЛЬНИХ ФОНДОМ
      державного управління земельним фондом. Питання для обговорення 1 Загальна характеристика принципів і функцій управління земельними ресурсами в Російській Федерації. Органи, що здійснюють управління земельними ресурсами. Зміст управління земельними ресурсами: Державний земельний кадастр. Моніторинг земель. Землевпорядкування та землевпоряджувальний процес. Контроль за раціональним
  6.  Тема 7 Правовий режим земель сільськогосподарського призначення
      державний земельний кадастр »від 2.01.2000 № 28-ФЗ / / СЗ РФ. 2000. № 2. Ст. 149. ФЗ «Про обіг земель сільськогосподарського призначення» від 24.07.2002 № 101-ФЗ / / СЗ РФ. 2002. № 30. СТ. 3018, СТ. 3027, СТ. 3033. ФЗ «Про ліцензування окремих видів діяльності» від 8.08.2001 № 128-ФЗ / / СЗ РФ. 2001. № 33. Ст. 3430. ФЗ «Про садівничих, городницьких об'єднаннях
  7.  Тема 9 Правовий режим земель промисловості, транспорту та іншого спеціального призначення
      державної безпеки. Правовий режим земель закритих адміністративно-територіальних утворень, а також інших зон, що встановлюються з метою забезпечення безпеки населення та інтересів збереження державної таємниці. НОРМАТИВНІ ПРАВОВІ АКТИ 1 Земельний кодекс Російської Федерації від 25.10.2001 № 136-ФЗ. М.: «ТД ЕЛІТ-2000», 2002. 2 ФЗ «Про розмежування державної власності на
  8.  3. Федеральне земельне законодавство
      державного обліку земельних ділянок встановлений у Федеральному законі «Про державний земельний кадастр». Питанням охорони земель присвячені Федеральні закони від 10 січня 1996 р. № 4-ФЗ «Про меліорацію земель» та від 16 липня 1998 р. № 101-ФЗ «Про державне регулювання забезпечення родючості земель сільськогосподарського призначення». Значне число земельних норм міститься в
  9.  Тема X. Державне регулювання і державне управління ресурсокористування
      державне управління у сфері ресурсокористування та їх суб'єкти. Органи загальної та спеціальної компетенції. Розмежування повноважень у галузі державного управління використанням природних ресурсів між Російською Федерацією, суб'єктами РФ, органами місцевого самоврядування. Принципи державного управління використанням природних ресурсів. Державні програми з
  10.  1. Право надрокористування
      державної влади Російської Федерації, суб'єктів Російської Федерації та органів місцевого самоврядування у сфері надрокористування. Строки користування надрами. Підстави набуття права користування надрами. Ліцензування надрокористування: підстави та порядок надання ліцензії, зміст ліцензії. Здійснення надрокористування на підставі угод про розподіл продукції. Ділянки
  11.  СЕМІНАР № 9: ОСОБЛИВОСТІ СТВОРЕННЯ, РЕОРГАНІЗАЦІЇ, ЛІКВІДАЦІЇ І ПРАВОВОГО ПОЛОЖЕННЯ ОКРЕМИХ ВИДІВ АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВ (2год)
      державних і муніципальних підприємств. Особливості правового становища акціонерних товариств за участю держави або муніципальних утворень, у тому числі акціонерних товариств, створених при приватизації державних і муніципальних підприємств, більше 25 відсотків акцій яких перебуває у державній або муніципальній власності або щодо яких використовується спеціальне
  12.  1. Фінансова оренда (лізинг)
      державної реєстрації прав на нерухоме майно та угод з ним »від 21 липня 1997 р. № 122-ФЗ. Тобто при укладанні договору лізингу необхідна як реєстрація речових прав на нерухоме майно, так і реєстрація самого договору лізингу (ч. 1 ст. 4 Закону «Про державну реєстрацію»), а не предмета лізингу, як це зазначено в Законі «Про лізинг» . Договір лізингу вважається укладеним
  13.  4. Заставна
      державну підтримку в Росії виник розвиненою ринок іпотечних цінних паперів, на якому зверталася велика кількість іпотечних паперів, що випускаються різними емітентами. Ключову роль у системі іпотечних кредитних відносин грали випускалися іпотечними банками спеціальні цінні папери. Вони були забезпечені всією знеособленої масою земель, закладених в банку, приносили твердо фіксований
  14.  § 1. Категорія юридична особа: генезис, основні теорії, сутнісні ознаки
      державною скарбницею, раніше становила основу res publicae, що знаходиться в заведовании сенату (aerarium) державної скарбниці, нодчіненной імператору - (fiscus) 1. Як перший громадянин римського народу (представляючи народ у майнових відносинах) юридично імператор вважався власником і кредитором щодо liscus в такій же мірі, як і всі інші громадяни Римської держави
  15.  § 3 * Витоки і розвиток категорії підприємницька діяльність
      державними органами). У зв'язку з: * тім їм було поставлено питання про нової галузі права, що претендує на регулювання широкого кола економічних відносин. Загальноприйнята найменування «торгове право» він пропонував замінити іншим «торгово-промислове право» на тій підставі, що перше «не обіймати» всього змісту предмета1. Під торгово-промишпенним правом В.А. Удінцсв розумів
  16.  Негативні і позитивні сервітути.
      державних органів та органів місцевого самоврядування, а так само судових рішень. Положення цивільного законодавства, земельного та іншого законодавства застосовуються до лісових сервшутам в тій мірі, в якій це не суперечить вимогам Лісового кодексу РФ. За чинним законодавством лісової сервітут регулюється Цивільним і Земельним кодексами РФ. Він припускає право
  17.  1.3 Проблеми права обмеженого користування чужою земельною ділянкою в сучасній системі речового права.
      державної власності на землю і включенням землі в цивільний оборот зникають конструктивні елементи, що лежать в основі існування земельної права.46 Тенденцію ж відомості сервітутів, насамперед до галузі земельного права, можна пояснити позицією сучасних російських цивілістів, активно займаються розробкою земельного законодавства в світлі виникнення інституту