Головна
Аграрне право Росії || Адвокатура || Адміністративне право Росії || Адміністративне право України || Цивільне право Росії || Цивільне право України || Закордонне право || Інформаційне право || Історія політичних і правових вчень || Конституційне право зарубіжних країн || Конституційне право Росії || Конституційне право України || Криміналістика || Кримінологія || Міжнародне право. Європейське право || Муніципальне право || Навчання юристів || Правоохоронна діяльність || Сімейне право Росії || Судова психіатрія || Теорія та історія держави і права || Трудове право Росії || Кримінальне право Росії || Кримінальне право України || Кримінальний процес Росії || Фінансове право Росії || Господарське право || Екологічне право Росії
ГоловнаІсторія політичних і правових вченьІсторія права і держави → 
« Попередня Наступна »
Звягінцев А. Г., Орлов Ю. Г.. Невідома Феміда. Документи, події, люди - М.: ОЛМА-ПРЕСС, 2003 - перейти до змісту підручника

Глава 1 Нагляд за виконанням законів органами державного управління, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами та громадянами (загальний нагляд)

... Стаття 23. Повноваження прокурора по здійснений

ію загального нагляду

Здійснюючи загальний нагляд, прокурор у межах своєї компетенції:

1) витребує для перевірки відповідності закону накази, інструкції, розпорядження та інші акти, які видаються міністерствами, державними комітетами і відомствами, підприємствами, установами та організаціями, виконавчими і розпорядчими органами місцевих Рад народних депутатів, колгоспами, кооперативними та іншими громадськими організаціями та посадовими особами;

2) вимагають від керівників міністерств, державних комітетів, відомств, виконавчих і розпорядчих органів місцевих Рад народних депутатів, інших установ, організацій, перерахованих в пункті 1 цієї статті, а також від посадових осіб необхідні документи, матеріали, статистичні та інші відомості , проведення перевірок та ревізій діяльності підконтрольних або підвідомчих підприємств, установ, організації

і підпорядкованих їм посадових осіб у зв'язку з наявними даними про порушення закону, виділення спеціалістів для з'ясування виникли при здійсненні нагляду питань;

3) перевіряє виконання законів переліченими в пункті 1 цієї статті органами державного управління, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами у зв'язку з заявами, скаргами та іншими відомостями про правопорушення;

4) перевіряє законність адміністративного затримання громадян та застосування відповідними органами і посадовими особами заходів впливу за адміністративні правопорушення;

5) викликає посадових осіб та громадян і вимагає від них усних або письмових пояснень з приводу порушень закону;

6) опротестовує суперечать закону акти, які видаються міністерствами, державними комітетами і відомствами, виконавчими і розпорядчими органами місцевих Рад народних депутатів, органами державного арбітражу, народного контролю, підприємствами, установами та організаціями, а також незаконні акти та дії посадових осіб;

7) залучає правопорушників у встановленому законом порядку до кримінальної відповідальності, збуджує дисциплінарне провадження або провадження про адміністративне правопорушення, передає в передбаченому законом випадках матеріал про них громадським організаціям для вирішення питання про застосування заходів громадського впливу, застерігає про неприпустимість порушення закону;

8) вживає заходів до забезпечення у встановленому порядку відшкодування матеріального збитку, заподіяного порушенням закону;

9) вносить подання у державні органи, громадські організації і службовим особам про усунення порушень закону, причин порушень та умов, що їм умов ...

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Глава 1 Нагляд за виконанням законів органами державного управління, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами та громадянами (загальний нагляд)"
  1. 28.1. Повноваження прокуратури
    нагляд за дотриманням Конституції РФ і виконанням законів, що діють на території РФ. Організація і порядок діяльності прокуратури РФ і повноваження прокурорів визначаються Конституцією РФ, Федеральним законом від 17.01.1992 N 2202-1 "Про прокуратуру Російської Федерації" (в ред. Від 28.11.2009), міжнародними договорами РФ. Забезпечуючи верховенство закону, єдність і зміцнення
  2. Стаття 21. Предмет нагляду
    нагляду є: дотримання Конституції Російської Федерації і виконання законів, що діють на території Російської Федерації, федеральними міністерствами, державними комітетами, службами та іншими федеральними органами виконавчої влади, представницькими (законодавчими) і виконавчими органами державної влади суб'єктів Російської Федерації, органами місцевого
  3. Поняття і сутність банківського нагляду
    нагляд - це спостереження Банку Росії за виконанням та дотриманням кредитними організаціям законодавства, що регулює банківську діяльність, встановлених ним нормативних актів, у тому числі фінансових нормативів і правил бухгалтерського обліку та звітності. Сутність банківського нагляду полягає у перевірці відповідності рішень і дій кредитної організації законів, які регулюють
  4. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
    нагляд за точним виконанням законів усіма міністерствами і підвідомчими їм установами, так само як окремими посадовими особами, а також громадянами СРСР покладається на Генерального прокурора СРСР. Стаття 2. Вищий нагляд за точним виконанням законів має своїм завданням зміцнення в СРСР соціалістичної законності та охорону від усяких зазіхань: 1) закріпленого Конституцією СРСР і
  5. 5. Порядок відкриття та закриття представництв кредитної організації
    нагляд за її діяльністю, і в територіальне установа Банку Росії за місцем відкриття представництва. До повідомлення додається положення про представництво, затверджене органом управління кредитної організації, якій це право надано відповідно до її статуту. При закриття представництва кредитна організація протягом 10 календарних днів з дня його закриття
  6. § 1. Поняття і сутність банківського нагляду
    нагляд - це спостереження Банку Росії (дистанційне та контактне) за виконанням і дотриманням кредитними організаціями законодавства, що регулює банківську діяльність, встановлених ним нормативних актів, у тому числі фінансових нормативів і правил бухгалтерського обліку та звітності. Сутність банківського нагляду полягає у перевірці відповідності рішень і дій кредитної
  7. Глава 9 Банківський нагляд
    нагляд
  8. Глава VII. Банківський нагляд
    нагляд
  9. Глава 20. Виробництво в порядку нагляду
    нагляду
  10. Глава 1. НАГЛЯД ЗА ВИКОНАННЯМ ЗАКОНІВ
    Глава 1. НАГЛЯД ЗА ВИКОНАННЯМ
  11. Нагляд, як спосіб забезпечення законності
    нагляд, як спосіб забезпечення законності відрізняється від контролю: по - перше, об'єктом нагляду є тільки законність діяльності піднаглядного; під - другий, наглядає орган не вправі втручатися в адміністративно - господарську діяльність піднаглядного; по - третє, між наглядовим органом і піднаглядним суб'єктом відсутні відносини підвідомчості; в - четверте,
  12. Глава 2. ДЕРЖАВНИЙ НАГЛЯД І КОНТРОЛЬ У ГАЛУЗІ ЗАХИСТУ ТРУДОВИХ ПРАВ ГРОМАДЯН (ПРАЦІВНИКІВ)
    Глава 2. ДЕРЖАВНИЙ НАГЛЯД І КОНТРОЛЬ У ГАЛУЗІ ЗАХИСТУ ТРУДОВИХ ПРАВ ГРОМАДЯН
© 2014-2022  pravolib.pp.ua