Головна
Аграрне право Росії || Адвокатура || Адміністративне право Росії || Адміністративне право України || Цивільне право Росії || Цивільне право України || Закордонне право || Інформаційне право || Історія політичних і правових вчень || Конституційне право зарубіжних країн || Конституційне право Росії || Конституційне право Україна || Криміналістика || Кримінологія || Міжнародне право. Європейське право || Муніципальне право || Навчання юристів || Правоохоронна діяльність || Сімейне право Росії || Судова психіатрія || Теорія та історія держави і права || Трудове право Росії || Кримінальне право Росії || Кримінальне право України || Кримінальний процес Росії || Фінансове право Росії || Господарське право || Екологічне право Росії
ГоловнаТеорія та історія держави і праваОснови права → 
« Попередня Наступна »
Кашаніна Т. В.. Російське право: підручник. - 2-е вид., Перегляд. - М.: Норма. - 784 с., 2009 - перейти до змісту підручника

§ 8. Відповідальність за порушення законодавства про податки і збори

Відомо, що сплата податків - небажана обов'язок для кожного, тому багато хто намагається знизити тягар податкового тягаря незаконним чином.
У зв'язку з цим гаранти-вання виконання законодавства про податки і збори заходами державного примусу - це необхідна умова працездатності податкової системи.

Заходи державного примусу у сфері податкових відносин не зводяться виключно до заходів відповідальності за податкові правопорушення. Справа в тому, що існує система правових інструментів, які не спрямовані на покарання платника податків, а носять попереджувальний, пресе-кательня або відновлювальний характер (наприклад, здійснення податковими органами різного роду перевірок, вилучення документів, що свідчать про приховування (заниження) прибутку (доходу) і т. п.). Головне, що відрізняє ці заходи від заходів відповідальності, - це відсутність додаткового обтяження, що накладається як покарання за вчинене правопорушення. Все це дозволяє назвати заходи державного примусу, не пов'язані із застосуванням заходів відповідальності, заходами захисту. Навіть якщо самі заходи захисту і порушують майнову сферу платника податків, то обсяг втручання відповідає невнесеної сумі податку.

Досить часто заходи захисту можуть застосовуватися при відсутності будь-якого правопорушення у сфері податкових правопорушень. Тому, як правило, при застосуванні даних заходів розмова про наявність вини стає безглуздим.

Застосування заходів податкової відповідальності можливе, якщо для цього є підстава - податкове правопорушення.

Податкове правопорушення - це протиправне винна дію або бездіяльність, що посягає на правопорядок в області податкових відносин, за яке передбачено застосування заходів юридичної відповідальності.

Єю є штраф. Однак його розмір за одне і те ж порушення може істотно коливатися: 1)

при наявності хоча б одного з пом'якшуючих обставин (вчинення діяння внаслідок збігу тяжких особистих або сімейних обставин або під впливом погрози, примусу, матеріальної , службової або іншої залежності та ін) розмір штрафу підлягає зменшенню в два рази; 2)

при наявності обтяжуючої обставини (повторне притягнення до відповідальності за аналогічне правопорушення) штраф збільшується на 100%.

Зрозуміло, стягнення штрафу не звільняє податкового правопорушника від сплати заборгованості по податках.

У НК РФ передбачається відповідальність за такі види податкових правопорушень: 1)

порушення терміну постановки на облік в податковому органі; 2)

ухилення від постановки на облік в податковому органі; 3)

порушення терміну подання відомостей про відкриття і закриття рахунку в банку; 4)

неподання податкової декларації; 5)

грубе порушення правил обліку доходів і витрат і об'єктів оподаткування; 6)

несплата або неповна сплата сум податку; 7)

невиконання податковим агентом обов'язку з утримання та (або) перерахуванню податків; 8)

недотримання порядку володіння, користування і (або) розпорядження майном, на яке накладено арешт; 9)

неподання податкового органу відомостей, необхідних для здійснення податкового контролю; 10)

неявка, ухилення свідка від явки без поважних причин або відмова його від дачі показань, а одно дача завідомо неправдивих показань; 11)

відмова експерта, перекладача чи спеціаліста від участі у проведенні податкової перевірки або дача завідомо неправдивого висновку або здійснення завідомо неправдивого перекладу; 12)

неправомірне неповідомлення відомостей податковому органу; 13)

порушення порядку реєстрації об'єктів грального бізнесу.

Важливу роль у фінансовій системі будь-якої країни відіграють банки. Ось чому російським законодавством на ці фінансові установи покладається ряд обов'язків, за порушення яких також передбачається податкова відповідальність-ність у вигляді штрафів і пені.

До числа таких порушень з боку банків відносяться: 1)

порушення порядку відкриття рахунку платника податків; 2)

порушення терміну виконання доручення про перерахування податку або збору; 3)

невиконання рішення податкового органу про припинення операцій по рахунках платника податків або податкового агента; 4)

невиконання банком рішення про стягнення податку; 5 )

неподання податковим органам довідок (виписок) по операціях і рахунках.

Податкові органи мають великі права, надані їм законодавством для забезпечення справляння податків і зборів, що складають фінансову основу для виконання державою своїх численних функцій. Разом з тим ці органи повинні виконувати і покладені на них обов'язки, зокрема дотримуватися законодавства про податки і збори, здійснювати контроль за його виконанням, вести облік платників податків, здійснювати повернення або залік надмірно сплачених або надмірно стягнених сум податків, пені та штрафів, дотримуватися податкову таємницю та ін За порушення своїх обов'язків податкові органи несуть юридичну відповідальність. Вони зобов'язані відшкодувати збитки, завдані платникам податків.

Розглянемо кримінальну відповідальність за злочини у сфері податкових відносин. За найсерйозніші правопорушення у сфері податкових відносин відповідальність передбачена в КК РФ, де податкових злочинів присвячені кілька статей. Розглянемо їх докладно.

Стаття 198. Ухилення від сплати податків і (або) зборів з фізичної особи

1. Ухилення від сплати податків і (або) зборів з фізичної особи шляхом неподання податкової декларації чи інших документів, подання яких відповідно до законодавства Російської Федерації про податки і збори є обов'язковим, або шляхом включення в податкову декларацію або такі документи завідомо неправдивих відомостей, вчинене в великому розмірі, -

карається штрафом в розмірі від ста тисяч до трьохсот тисяч рублів або в розмірі заробітної плати або іншого доходу засудженого за період від одного року до двох років, або арештом на строк від чотирьох до шести місяців, або позбавленням волі на строк до одного року.

2. Те саме діяння, вчинене в особливо великому розмірі, -

карається штрафом в розмірі від двохсот тисяч до п'ятисот тисяч рублів або в розмірі заробітної плати або іншого доходу засудженого за період від вісімнадцяти місяців до трьох років або позбавленням волі на строк до трьох років.

Примітка. Великим розміром у цій статті визнається сума податків і (або) зборів, складова за період у межах трьох фінансових років поспіль більше ста тисяч рублів, за умови, що частка несплачених податків і (або) зборів перевищує 10 відсотків належних до сплати сум податків і (або ) зборів, або перевищує триста тисяч рублів, а особливо великим розміром - сума, яка складає за період у межах трьох фінансових років поспіль більше п'ятисот тисяч рублів, за умови, що частка несплачених податків і (або) зборів перевищує 20 відсотків належних до сплати сум податків і (або) зборів, або перевищує один мільйон п'ятсот тисяч рублів.

Стаття 199. Ухилення від сплати податків і (або) зборів з організації 1.

Ухилення від сплати податків і (або) зборів з організації шляхом неподання податкової декларації чи інших документів, подання яких відповідно до законодавства Російської Федерації про податки і збори є обов'язковим, або шляхом включення в податкову декларацію або такі документи завідомо неправдивих відомостей, вчинене у великому розмірі, -

карається штрафом в розмірі від ста тисяч до трьохсот тисяч рублів або в розмірі заробітної плати або іншого доходу засудженого за період від одного року до двох років, або арештом на строк від чотирьох до шести місяців, або позбавленням волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого. , 2.

Те саме діяння, вчинене:

а) групою осіб за попередньою змовою;

б) в особливо великому розмірі, -

карається штрафом в розмірі від двохсот тисяч до п'ятисот тисяч рублів або в розмірі заробітної плати або іншого доходу засудженого за період від одного року до трьох років або позбавленням волі на строк до шести років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого. Примітка. Великим розміром у цій статті, а також у статті 199 'цього Кодексу визнається сума податків і (або) зборів, складова за період у межах трьох фінансових років поспіль більше п'ятисот тисяч рублів, за умови, що частка несплачених податків і (або) зборів перевищує 10 відсотків належних до сплати сум податків і (або) зборів, або перевищує один мільйон п'ятсот тисяч рублів, а особливо великим розміром - сума, яка складає за період у межах трьох фінансових років поспіль більше двох мільйонів п'ятисот тисяч рублів, за умови, що частка несплачених податків і (або) зборів перевищує 20 відсотків належних до сплати сум податків і (або) зборів, або перевищує сім мільйонів п'ятсот тисяч рублів.

Стаття 199Неісполненіе обов'язків податкового агента 1.

Невиконання в особистих інтересах обов'язків податкового агента щодо обчислення, утримання або перерахуванню податків і (або) зборів, що підлягають відповідно до законодавства Російської Федерації про податки і збори обчисленню, утриманню у платника податків і перерахуванню до відповідного бюджету (позабюджетний фонд), вчинене у великому розмірі, -

карається штрафом в розмірі від ста тисяч до трьохсот тисяч рублів або в розмірі заробітної плати або іншого доходу засудженого за період від одного року до двох років, або арештом на строк від чотирьох до шести місяців, або позбавленням волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого. 2.

Те саме діяння, вчинене в особливо великому розмірі, -

карається штрафом в розмірі від двохсот тисяч до п'ятисот тисяч рублів або в розмірі заробітної плати або іншого доходу засудженого за період від двох до п'яти років або позбавленням волі на строк до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

Стаття 1995. Приховування грошових коштів або майна організації або індивідуального підприємця, за рахунок яких має здійснюватися стягнення податків і (або) зборів

Приховування грошових коштів або майна організації або індивідуального підприємця, за рахунок яких у порядку, передбаченому законодавством Російської Федерації про податки і збори, має бути вироблено стягнення недоїмки з податків і (або) зборів, вчинене власником або керівником організації або іншою особою, яка виконує управлінські функції в цій організації, або індивідуальним підприємцем у великому розмірі, -

карається штрафом в розмірі від двохсот тисяч до п'ятисот тисяч рублів або в розмірі заробітної плати або іншого доходу засудженого за період від вісімнадцяти місяців до трьох ліг або позбавленням волі на строк до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " § 8. Відповідальність за порушення законодавства про податки і збори "
  1. Глава XIII. Склади порушень законодавства про податки і збори і відповідальність за їх вчинення. Відповідальність осіб, що беруть участь у провадженні у справі про податкове правопорушення
    відповідальність за їх вчинення. Відповідальність осіб, що беруть участь у провадженні у справі про податковий
  2. Глава XI. Поняття порушення законодавства про податки і збори
    порушення законодавства про податки і
  3. Глава XV. Виробництво по справах про порушення законодавства про податки і збори
    порушення законодавства про податки і
  4. Глава XIV. Порушення банком обов'язків, передбачених законодавством про податки і збори
    законодавством про податки і
  5. 1. Поняття і стадії провадження у справах про порушення законодавства про податки і збори
    відповідальності, а також відшкодування завданих державі в результаті їх здійснення збитку * (13). Виробництво по справах про порушення законодавства про податки і збори регламентується певними правовими нормами, що визначають порядок, послідовність, зміст і підсумок конкретних процесуальних дій. Іншими словами, правові норми визначають: 1) цілі і принципи
  6.  6. Порядок стягнення з банків штрафів та пені
      відповідальності за порушення законодавства про податки і збори; 2) про відмову у залученні особи до відповідальності за порушення законодавства про податки і збори; 3) про проведення додаткових заходів податкового контролю. У рішенні про притягнення особи до відповідальності за порушення законодавства про податки і збори викладаються обставини допущеного
  7.  Глава X. Діяльність суб'єктів, що здійснюють контроль за дотриманням законодавства про податки і збори
      законодавства про податки і
  8.  Глава IX. Податкова декларація
      відповідальністю штрафу, передбаченого п. 1 ст. 119 НК РФ, за несвоєчасне подання податкових декларацій з податків на прибуток і на додану вартість. Відповідач добровільно штраф не сплатив, однак доказів на обгрунтування своєї позиції в суд не представив. Рішенням суду в задоволенні вимоги відмовлено з посиланням на відсутність у товариства за підсумками
  9.  5. Притягнення до кримінальної відповідальності за податкові злочини
      відповідальність за податкові злочини передбачена ст. 198-199.2 КК РФ, а саме: 1) стаття 198 "Ухилення від сплати податків і (або) зборів з фізичної особи"; 2) стаття 199 "Ухилення від сплати податків і (або) зборів з організації"; 3) стаття 199.1 "Невиконання обов'язків податкового агента"; 4) стаття 199.2 "Приховування грошових коштів або майна
  10.  Грачова Є.Ю., Ивлиева М.Ф., Соколова Е.Д.. Податкове право: Підручник / Є.Ю. Грачова, М.Ф. Ивлиева, Е.Д. Соколова. - М.: МАУП. - 223 с., 2005

  11.  § 2. Підстави виникнення, зміни та припинення податкового обов'язку
      законодавство: обов'язок по сплаті податку або збору виникає, змінюється і припиняється за наявності підстав, встановлених НК або іншим актом законодавства про податки і збори. Обов'язок зі сплати конкретного податку або збору покладається на платника податків і платника збору з моменту виникнення встановлених законодавством про податки і збори обставин,
  12.  § 1. Завдання, повноваження і система податкових органів Російської Федерації
      відповідальності. Автономне існування законодавства про податки і збори, особливості, властиві податковому праву, як видається, змушують думати про виникнення і особливої ??процесуальної галузі - податково-процесуального права. Про це свідчить поява не тільки спеціальних фінансових органів, що мають право накладати санкції за порушення законодавства про податки і збори, але
  13.  6. Податкові ставки
      відповідально законами суб'єктів РФ, нормативними правовими актами представницьких органів місцевого самоврядування в межах, встановлених НК РФ. З поняттям податкових ставок тісно пов'язане поняття податкових пільг. Пільгами по податках і зборах визнаються надаються окремим категоріям платників податків та платників зборів передбачені законодавством про податки і
  14.  9. Неподання податковому органу відомостей, необхідних для здійснення податкового контролю
      відповідальності до податкових агентів судам необхідно виходити з того, що кожен документ (довідка), що стосується конкретного платника податків, є окремим документом незалежно від способу його подання до податкового органу: на паперовому або магнітному носії. Санкція, передбачена п. 1 ст. 126 НК РФ, не може бути застосована за неподання документа, який, хоча і
  15.  ОПОДАТКУВАННЯ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ??ДІЯЛЬНОСТІ
      відповідальності за вчинення податкового правопорушення. Правове регулювання податків і зборів здійснюється на підставі першої та другої частин Податкового кодексу, федеральних законів про податки і збори. Федеральні закони і інші нормативні правові акти, що не увійшли до переліку актів, що втратили чинність, діють на території Російської Федерації в частині, що не суперечить
  16.  2. Дата подання податкової декларації. Відповідальність за неподання у строк
      відповідальності, передбачені НК РФ й іншими законодавчими актами. Не пізніше наступного робочого дня з дати прийняття податкові декларації та бухгалтерська звітність підлягають реєстрації посадовими особами відділу роботи з платниками податків з використанням програмного забезпечення. У разі відсутності в податковому органі технічних можливостей для автоматизації процесу
  17.  § 1. Поняття і зміст обов'язки по сплаті податків і зборів
      законодавством про податки і збори. Податковий обов'язок у широкому розумінні включає всю сукупність обов'язків і прав, у її змісті можна виділити кілька основних блоків:. обов'язок по реєстрації платника податків у податковому органі та ведення податкового обліку; обов'язок по сплаті податків і зборів; обов'язок зі складання, подання та зберігання податкової
  18.  2.
      відповідальні, відповідно до чинного законодавства, за внесення податків і (або) зборів до бюджету, в разі ухилення від сплати податків і (або) зборів залучаються до податкової, адміністративної та кримінальної відповідальності відповідно до законодавства Російської Федерації. Невиконання обов'язків податкового агента - це досконале в особистих інтересах протиправне