Права, покликані захищати працівників і забезпечувати їм безпечні і сприятливі для здоров'я умови праці, закріплені в численних міжнародних договорах і конвенціях.
Організація Об'єднаних Націй та її установи, в тому числі Міжнародна організація праці, розробили деякі з міжнародних норм охорони праці і ведуть моніторинг їх здійснення. У справжньому розділі представлені нормативні положення та їх тлумачення у зв'язку з трьома основними правами осіб, які надають допомогу і послуги в галузі охорони здоров'я. До них відносяться: (1) право на гідні умови праці, включаючи право на її справедливу оплату, (2) право на свободу об'єднання, включаючи право на участь у профспілках та право на страйк, (3) право на належну правову процедуру і пов'язані з ній права, такі як право на справедливий розгляд справи, на ефективний засіб правового захисту, на захист приватного життя і репутації, на свободу вираження поглядів та свободу інформації.
У першій частині даного розділу розглядається право на гідні умови праці. У другій частині йдеться про право на свободу об'єднання, а в третій частині аналізується тлумачення права на належну правову процедуру та пов'язаних з нею прав. Кожна частина починається з пояснення значущості даного права для медичних працівників, за яким слідують приклади його можливих порушень. Далі з різних договорів ООН наводяться відповідні правові норми з питання охорони праці, як мають спільне застосування, так і відносяться до конкретної групи осіб. У короткому викладі наводяться основні пояснювальні матеріали, принципи тлумачення взяті з заключних зауважень, коментарів загального характеру та судової практики офіційних органів, що здійснюють моніторинг дотримання прав.
|
- § 4.Техніческое СПІВРОБІТНИЦТВО ВООЗ З ДЕРЖАВАМИ-ЧЛЕНАМИ.
Надають технічну допомогу, повинні підкорятися безпосередньо адміністративної влади країни. - ВООЗ надає допомогу при наймі фахівців, а також шляхом дотацій. - Обсяг допомоги може бути скоректований з урахуванням потреб системи охорони здоров'я країни, якій опиняється помощь.200 У 1975 р. Асамблея прийняла резолюцію про форми надання допомоги державам-членам: -
- Питання 57. Медико-соціальна допомога
особам, які знаходяться на її території, виявляється безкоштовно. Спеціалізована, в тому числі високотехнологічна, медична допомога надається громадянам при захворюваннях, що потребують спеціальних методів діагностики, лікування та використання складних, уникал ьних або ресурсномістких ме медичних технологій. Цей вид допомоги виявляється лікарями-спеціалі-стами лікувально-профілактичних установ.
- I. Введення
осіб, що беруть участь в ухваленні рішення по состоявшемуся інциденту. На підставі # M12293 0 9004937 1265885411 25197 77 2890801675 477751276 4224782998 2822 2567317177ст.41 Конституції Російської Федерації # Sкаждий має право на охорону здоров'я та медичну допомогу. Медична допомога в державних і муніципальних установах охорони здоров'я надається громадянам безкоштовно за рахунок
- Стаття 38. Первинна медико-санітарна допомога
особами, зобов'язаними її надавати у вигляді першої допомоги за законом чи за спеціальним правилом. Швидка медична допомога надається спеціальною службою швидкої медичної допомоги державної або муніципальної системи охорони здоров'я в порядку, встановленому Міністерством охорони здоров'я Російської Федерації. Швидка медична допомога громадянам Російської Федерації та іншим особам,
- Стаття 8. Компетенція органів місцевого самоврядування
ліцензування медичної та фармацевтичної діяльності на підвідомчій території за дорученням органу державного управління відповідного суб'єкта Російської Федерації; 9) охорона навколишнього природного середовища та забезпечення екологічної безпеки; ліквідація наслідків катастроф і стихійних лих; 10) створення та забезпечення діяльності установ для
- ПИТАННЯ 31: Що мається на увазі під охороною здоров'я громадян?
Особами. 2. Муніципальна система охорони здоров'я знаходиться в муніципальній власності, включає муніципальні ЛПУ, НДІ, фармацевтичні підприємства та аптеки. Муніципальні органи управління охороною здоров'я несуть відповідальність за забезпечення обсягу медичної допомоги, контроль за його якістю і за установами, підприємствами та особами, які займаються приватною медичною практикою. ВІДПОВІДЬ:
- Стаття 7. Компетенція автономної області, автономних округів, країв, областей, міст Москви і Санкт-Петербурга
ліцензування медичної та фармацевтичної діяльності, контроль за діяльністю муніципальних ліцензійних комісій; 14) організація та координація діяльності з підготовки кадрів в області охорони здоров'я громадян; 15) регулярне інформування населення, в тому числі через засоби масової інформації, про поширеність соціально значущих захворювань і захворювань,
- Глава 32. Державне управління в галузі охорони здоров'я і соціального розвитку
області охорони здоров'я і соціального
- II. Якість медичної допомоги
права щодо захисту інтересів
- Види соціальної допомоги
особам та сім'ям, чиї доходи не досягають величини прожиткового мінімуму з незалежних від них причин. Їх призначення проводиться адресно, тобто після перевірки органами соціального захисту рівня доходів з урахуванням майна звернувся (іншими словами, після перевірки його нужденності в цій допомозі). За цими ознаками соціальною допомогою є щомісячна допомога на кожну народжену,
- Стаття 5. Компетенція Російської Федерації
ліцензій на їх виробництво, контроль за їх виробництвом, обігом та порядком їх використання; сертифікація продукції, робіт і послуг; видача дозволів на застосування нових медичних технологій; 13) встановлення єдиної федеральної системи статистичного обліку та звітності в галузі охорони здоров'я громадян; 14) розроблення єдиних критеріїв і федеральних програм підготовки
- Стаття 184. Порушення права на безоплатну медичну допомогу
особам з гострими і хронічними захворюваннями та реабілітацію хворих та інвалідів. Здоров'я - стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних дефектів, на забезпечення чого поряд з іншими нормами Закону спрямована і дана стаття Кодексу. Виходячи з конституційних положень про охорону здоров'я, будь-які зміни і конкретизація цих
- Стаття 13. Муніципальна система охорони здоров'я
особами і здійснюють свою діяльність відповідно до цих Основ, іншими актами законодавства Російської Федерації, республік у складі Російської Федерації, правовими актами автономної області, автономних округів, країв, областей, міст Москви і Санкт-Петербурга, нормативними актами Міністерства охорони здоров'я Російської Федерації, міністерств охорони здоров'я республік у
- Стаття 6. Компетенція республік у складі Російської Федерації
ліцензування медичної та фармацевтичної діяльності, контроль за діяльністю муніципальних ліцензійних комісій; 15) координація наукових досліджень, фінансування республіканських програм наукових досліджень в галузі охорони здоров'я громадян; 16) регулярне інформування населення , в тому числі через засоби масової інформації, про поширеність соціально
- IX. Механізм відшкодування шкоди (збитків) при неякісному наданні медичної допомоги
права як страховиком, так і самим застрахованим. Відшкодування матеріальної шкоди (збитків) здійснюється як у добровільному порядку, так і за рішенням суду. Якщо застрахованій заподіяно моральну шкоду (фізичні або моральні страждання), то тільки суд може покласти на порушника обов'язок грошової компенсації зазначеного шкоди. Досудовий захист прав
- Право на найвищий досяжний рівень здоров'я
права, включають заходи, необхідні для: .. . (C) попередження і лікування епідемічних, ендемічних, професійних та інших хвороб і боротьби з ними; (d) створення умов, які забезпечували б усім медичну допомогу і медичний догляд у разі хвороби. - Коментар загального характеру до МПЕСКП № 14, параграф 4: Право на здоров'я включає в себе широкий спектр як
|