Головна
Аграрне право Росії || Адвокатура || Адміністративне право Росії || Адміністративне право України || Цивільне право Росії || Цивільне право України || Закордонне право || Інформаційне право || Історія політичних і правових вчень || Конституційне право зарубіжних країн || Конституційне право Росії || Конституційне право України || Криміналістика || Кримінологія || Міжнародне право. Європейське право || Муніципальне право || Навчання юристів || Правоохоронна діяльність || Сімейне право Росії || Судова психіатрія || Теорія та історія держави і права || Трудове право Росії || Кримінальне право Росії || Кримінальне право України || Кримінальний процес Росії || Фінансове право Росії || Господарське право || Екологічне право Росії
ГоловнаТеорія та історія держави і праваОснови права → 
« Попередня Наступна »
Кашаніна Т. В.. Російське право: підручник. - 2-е вид., Перегляд. - М.: Норма. - 784 с., 2009 - перейти до змісту підручника

§ 14. Уряд Російської Федерації

Вищим органом виконавчої влади є Уряд РФ.
Це колегіальний орган, який має загальну компетенцію і здійснює керівництво виконавчої і розпорядчої (або адміністративної) діяльністю в країні. Правовий статус Уряду встановлений Конституцією РФ і Федеральним конституційним законом «Про Уряді Російської Федерації».

Склад Уряду. До складу Уряду входять Голова, заступники Голови Уряду і федеральні міністри.

Голова Уряду призначається Президентом РФ з дозволу Державної Думи. Якщо Державна Дума відхиляє запропоновану кандидатуру і робить це триразово,

то Президент своєю волею призначає Голову Уряду, розпускає Державну Думу і призначає нові вибори. Голова Уряду визначає основні напрями діяльності Уряду і організовує його роботу. У разі тимчасової відсутності Голови його обов'язки виконує один із заступників Голови відповідно до письмово оформленим розподілом обов'язків.

Заступники Голови Уряду і федеральні міністри призначаються на посади та звільняються з посад Президентом за поданням Голови Уряду.

За пропозицією Голови може бути утворений Президія Уряду. Засідання Президії проводяться в міру необхідності. Уряд має право скасувати будь-яке рішення Президії Уряду.

Робочим органом Уряду є його Апарат, який забезпечує діяльність Уряду і здійснює? контроль за виконанням прийнятих Урядом рішень. Засідання Уряду проводяться його Головою (а в відсутність - заступником) систематично, але не рідше одного разу на місяць і носять відкритий характер. Окремі питання можуть розглядатися і на закритих засіданнях.

Уряд діє у межах строку повноважень Президента і складає свої повноваження перед новообраним Президентом РФ. Уряд може подати у відставку, яку Президент приймає або відхиляє. Державна: Дума може висловити недовіру Уряду, після чого I Президент вирішує, чи погодитися з рішенням Державної Думи і оголосити про відставку Уряду або ні. Якщо Державна Дума протягом трьох місяців повторно ви-'разить недовіру Уряду, Президент оголошує про від-І ставкою Уряду або розпускає Державну Думу. І Компетенція Уряду. Вона визначається в самому об-щем вигляді в Конституції, переважно у вигляді вказівки на і | напрями діяльності Уряду. Та це й зрозуміло: наскільки б докладно ні перераховувалися повноваження Уряду, навряд чи вдасться охопити всі питання, які йому доведеться вирішувати.

Навіть в названому Федеральному конституційному законі не вдалося досягти абсолютної деталізації повноважень Уряду.

1. У сфері економіки. Уряд здійснює регулювання економічних процесів; забезпечує єдність еконо-мічного простору і свободу економічної діяльності в країні, вільне переміщення товарів, послуг і фінансових коштів; прогнозує соціально-економічний розвиток країни; здійснює державну політику у сфері економічного співробітництва із зарубіжними країнами та ін 2.

У сфері бюджету та фінансів. Уряд забезпечує проведення єдиної фінансової, кредитної та грошової політики; розробляє і подає Державній Думі федеральний бюджет і забезпечує його виконання; розробляє і реалізує податкову політику; керує валютно-фінансовій діяльністю у відносинах Росії з іншими державами та ін 3.

У соціальній сфері. Уряд вживає заходів з реалізації трудових прав громадян; забезпечує проведення єдиної державної соціальної політики; вживає заходів щодо реалізації прав громадян на охорону здоров'я; сприяє вирішенню проблем молоді; забезпечує гарантії права громадян на соціальне забезпечення та ін. 4.

У сфері науки, культури, освіти. Уряд розробляє і здійснює заходи державної підтримки розвитку науки (фундаментальної, прикладної), освіти (загальної та професійної) і культури і т. д. 5.

У сфері природокористування і охорони навколишнього середовища. Уряд організує діяльність з охорони і раціонального використання навколишнього середовища, координує діяльність щодо запобігання і ліквідації наслідків стихійних лих, аварій та катастроф та ін 6.

У правоохоронній сфері. Пріоритетною є політика щодо забезпечення безпеки особи, суспільства і держави, охорону прав і свобод громадян, власності та громадського порядку, боротьбі зі злочинністю і наркоманією і т. п. 7.

У сфері оборони. Уряд здійснює заходи щодо забезпечення державної безпеки і оборони країни, з охорони державного кордону, забезпечує соціальні гарантії для військовослужбовців та інш. 8.

У сфері зовнішньої політики. Уряд укладає міжнародні договори, представляє інтереси країни в міжнародних організаціях; регулює експорт та імпорт товарів, реалізує зовнішньоекономічну діяльність та ін

Зрозуміло, маючи настільки широкою компетенцією, Уряд здатний добре бачити загальну картину в країні. Ось чому йому належить право законодавчої ініціативи, і треба відзначити, що воно їм активно користується. Крім цього Уряд має право направляти в палати Федеральних Зборів свої офіційні відгуки на будь-які розглядаються парламентом законопроекти і пропозиції щодо поправок до них. Але є коло питань, по яких законопроекти не можуть бути прийняті без попередньої оцінки їх Урядом. Мова йде про тих з них, для реалізації яких потрібні додаткові витрати, що покриваються за рахунок федерального бюджету.

На Уряд покладається забезпечення нормальної роботи всіх органів виконавчої влади на території Росії. Особливу його турботу складають міністерства та інші федеральні органи виконавчої, виконують дуже відповідальні функції. Відносно виконавчих органів суб'єктів Федерації Уряд здійснює керівництво і координацію їх роботи з предметів ведення Російської Федерації і спільного ведення Федерації і її суб'єктів. На нього також покладається і вирішення суперечок і розбіжностей між федеральними органами виконавчої влади та органами влади суб'єктів Федерації.

Реалізація повноважень Уряду вбирається, як правило, в офіційну форму. По найбільш важливих питань воно приймає постанови, що мають нормативний характер. Акти з оперативних та інших поточних питань видаються у формі розпоряджень.

Прийняття постанов - процес хоча і менш складний, ніж процес прийняття законів, але все ж вельми відповідальний і тому чітко регламентований. Згідно з Регламентом Уряду РФ прийняття постанов Уряду проходить кілька стадій: 1)

внесення проекту постанови (членами Уряду) з додатком пояснювальної записки; 2)

попереднє узгодження проекту постанови з зацікавленими органами влади та іншими організаціями; 3)

узгодження його з Міністерством юстиції; 4)

обговорення проекту постанови на засіданні Уряду; 5)

ухвалення постанови, яка здійснюється шляхом голосування (необхідна проста більшість присутніх на засіданні); 6)

підписання постанови (здійснюється Головою або за його дорученням заступником); ч

7) опублікування постанови в «Зборах законодавства Російської Федерації», «Російській газеті», а при необхідності негайне оприлюднення через засоби масової інформації.

Акти Уряду набирають чинності з моменту їх підписання, якщо при прийнятті їх не встановлено інший термін введення в дію.

Постанови і розпорядження в разі їх протиріччя Конституції, федеральним законам і указам Президента можуть бути скасовані Президентом Російської Федерації.

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " § 14. Уряд Російської Федерації "
  1. 5. Організація роботи Уряду РФ.
    У тій же статті 113 Конституції РФ встановлюється, що Голова Уряду РФ організує роботу Уряду РФ. Це повноваження Голови Уряду органічно випливає з його лідируючого положення в складі Уряду, є елементом його керівництва діяльністю цього державного органу. Організація роботи Уряду РФ його главою здійснюється шляхом
  2. 2.1. Повноваження Голови Уряду Російської Федерації
    російського Уряду можна розділити на конституційні та інші, що містяться в поточному законодавстві. Повноваження глави Уряду РФ, закріплені в Конституції РФ, утворюють основу його правового статусу і містяться переважно в главі 6 Конституції «Уряд Російської Федерації». Необхідно відзначити, що в статусі посадової особи, на відміну від особи приватного, складно
  3. СПИСОК СКОРОЧЕНЬ
    АПК РФ - Арбітражно-процесуальний кодекс Російської Федерації ВАС РФ - Вищий Арбітражний Суд Російської Федерації Відомості СНР РФ і ЗС РФ - Відомості Ради народних депутатів Російської Федерації і Верховної Ради Російської Федерації ЗС РФ - Верховна Рада Російської Федерації ГКРФ - Цивільний кодекс Російської Федерації ЦПК РФ - Цивільно-процесуальний кодекс Російської Федерації
  4. СПИСОК СКОРОЧЕНЬ
    * 'БВС - Бюлетень Верховного Суду (СРСР, РРФСР, РФ). , ВВС - Відомості Верховної Ради (СРСР, РРФСР, РФ). Відомості РФ - Відомості З'їзду народних депутатів Російської Федерації і Верховної Ради Російської Федерації. СААП - Відомості Верховної Ради та Уряду Російської Федерації. СЗ - Збори законодавчих актів (СРСР, РФ), і. СП -
  5. ГЛАВА 6о УРЯД РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ
    Зі статті 110 1. Виконавчу владу Російської Федерації здійснює Уряд Російської Федерації. Зі статті 114 1. Уряд Російської Федерації: е) здійснює заходи щодо забезпечення законності, прав і свобод громадян, охорони власності і громадського порядку, боротьбі зі злочинністю. 344 ГЛАВА 7, СУДОВА ВЛАДА Зі статті 118 1 Правосуддя в
  6. ВСТУП
    уряду не є «адміністративним прем'єром», цілком підлеглим главі держави, але являє собою реальну і значиму-політичну фігуру, яка очолює-цілком, самостійний у конституційному-відношенні-державний орган, уособлює виконавчу гілку влади в Росії,. Уряд Російської Федерації, хоча і володіє колегіальним, статусом, в
  7. ПРИЙНЯТІ СКОРОЧЕННЯ
    ВПС РРФСР - Відомості Верховної Ради Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки ВПС СРСР - Відомості Верховної Ради Союзу Радянських Соціалістичних Республік ВСНД РРФСР - Відомості З'їзду народних депутатів РРФСР і Верховної Ради і ЗС РРФСР РРФСР ВСНД РФ - Відомості З'їзду народних депутатів
  8. II. Нормативно-правові акти Російської Федерації 1.
    Урядових актів, які не є міжнародними договорами Російської Федерації, затверджене постановою Уряду Російської Федерації від 7 лютого 2003 року № 79 / / Відомості Верховної Ради України. 17 лютого 2003 № 7. Ст. 647. 12. Екологічна доктрина Російської Федерації, затверджена розпорядженням Уряду Російської Федерації від 31 серпня 2002 р. / /
  9. Юридичний енциклопедичний словник / Відп. ред. О.Е. Кутафин. М., 2002.
    Уряду Франції / / Правознавство. 2006. Л * 2 червня. С. 206. 2 Уряду, міністерства і відомства в зарубіжних країнах. M.F 1994. С. 8-9. 3 Топоркова М.К. Конституційно-правовий статус членів Уряду Російської Федерації: Дис. ... Канд. юрид. наук. М., 2004. С. 14. 2 Вітгс С. 10. Спогади. Т. 2. М "I960. С. 259. 2 Алексєєв Л.С. Безвідповідальність монарха і відповідальність
  10. Тема X. Державне регулювання і державне управління ресурсокористування
    Державне регулювання і державне управління у сфері ресурсокористування та їх суб'єкти. Органи загальної та спеціальної компетенції. Розмежування повноважень у галузі державного управління використанням природних ресурсів між Російською Федерацією, суб'єктами РФ, органами місцевого самоврядування. Принципи державного управління використанням природних ресурсів.
  11. § 16. Банк Росії бере участь у розробці прогнозу платіжного балансу Російської Федерації й організовує складання платіжного балансу Російської Федерації
      У п. 16 ст. 4 Федерального закону "Про Центральний банк Російської Федерації (Банку Росії)" передбачається, що Банк Росії бере участь у розробці прогнозу платіжного балансу Російської Федерації й організовує складання платіжного балансу Російської Федерації. У розвиток цієї норми Урядом Російської Федерації було прийнято Постанову від 18 липня 1994 року N 849 "Про
  12.  Про порядок введення в дію Основ законодавства Російської Федерації про охорону здоров'я громадян
      Верховна Рада Російської Федерації постановляє: 1. Ввести в дію Основи законодавства України про охорону здоров'я громадян з дня опублікування. 2. Вважати таким, що втратив силу з моменту вступу в дію зазначених Основ Закон РРФСР від 29 липня 1971 "Про охорону здоров'я". 3. Установити, що з введенням в дію зазначених Основ раніше видані акти
  13.  Органи загальної компетенції
      характеризуються тим, що управління використанням природних ресурсів не є їх єдиною функцією. Поряд з нею вони вирішують і інші питання державного і місцевого управління та будівництва. Їх акти поширюють свою дію на всіх фізичних та юридичних осіб, що знаходяться в межах території їх юрисдикції (територія Російської Федерації, її суб'єкта,
  14.  ПРИЙНЯТІ СКОРОЧЕННЯ
      РФ - Російська Федерація БВС РФ - Бюлетень Верховного Суду Російської Федерації Бюлетень Мінздоровсоцрозвитку Росії - Бюлетень Міністерства охорони здоров'я і соціального розвитку Російської Федерації Бюлетень Мінпраці РФ - Бюлетень Міністерства праці та соціального розвитку Російської Федерації Бюлетень нормативних актів - Бюлетень нормативних актів федеральних органів виконавчої
  15.  Про організацію незалежної технічної експертизи транспортних засобів
      Постанова Уряду Російської Федерації від 24 квітня 2003 р. № 238 Відповідно до статті 12 Федерального закону "Про обов'язкове страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів" 11 Уряд Російської Федерації постановляє: 1. Затвердити Правила організації та проведення незалежної технічної експертизи транспортного засобу при вирішенні
  16.  Федеральні Конституційні закони Російської Федерації 1.
      російські відносини. 1991 - 1990: Збірник документів і матеріалів. - М., 1999. - С. 323 - 328. 86. Угода між Федеральною міграційною службою Росії та Міністерством праці та соціального захисту Киргизької Республіки про механізм реалізації Угоди між Урядом Російської Федерації та Урядом Киргизької Республіки про регулювання процесу переселення і захист прав
  17.  Веде засідання Уряду РФ, володіючи правом вирішального голосу.
      урядового рішення за пропозицією члена Уряду, якщо засідання Уряду веде Президент країни, голосує чи в цьому випадку сам Президент і чи зберігається у Голови Уряду РФ при цьому право вирішального голосу? Подібні питання, на наш погляд, повинні отримати законодавчий дозвіл. Видається, що Президент РФ повинен мати певний процесуальний статус на