Головна
Аграрне право Росії || Адвокатура || Адміністративне право Росії || Адміністративне право України || Цивільне право Росії || Цивільне право України || Закордонне право || Інформаційне право || Історія політичних і правових вчень || Конституційне право зарубіжних країн || Конституційне право Росії || Конституційне право України || Криміналістика || Кримінологія || Міжнародне право. Європейське право || Муніципальне право || Навчання юристів || Правоохоронна діяльність || Сімейне право Росії || Судова психіатрія || Теорія та історія держави і права || Трудове право Росії || Кримінальне право Росії || Кримінальне право України || Кримінальний процес Росії || Фінансове право Росії || Господарське право || Екологічне право Росії
ГоловнаТеорія та історія держави і праваОснови права → 
« Попередня Наступна »
Кашаніна Т. В.. Російське право: підручник. - 2-е вид., Перегляд. - М.: Норма. - 784 с., 2009 - перейти до змісту підручника

§ 10. Рада Федерації

До Ради Федерації входять по два представники від кожного суб'єкта Федерації: по одному від представницького і виконавчого органів державної влади (всього 172 особи).

Повноваження Ради Федерації. Виключні повноваження Ради Федерації визначені у ст. 102 Конституції РФ. До відання Ради Федерації належать: затвердження зміни кордонів між суб'єктами Федерації; твердження указів

Президента про введення воєнного, надзвичайного стану; вирішення питання про можливість використання Збройних Сил РФ за межами території Росії; призначення виборів Президента; відмова його з посади, призначення на посади суддів Конституційного, Верховного та Вищого Арбітражного судів, Генерального прокурора, а також заступника Голови Рахункової палати РФ і половини складу її аудиторів. Рахункова палата утворюється Радою Федерації та Державною Думою для здійснення контролю за виконанням федерального бюджету.

Іншу групу повноважень Ради Федерації становлять законодавчі повноваження. Виявляються вони в наступному: протягом 14 днів палата може розглянути і схвалити або відхилити закон, прийнятий Державною Думою. Згідно ч. 4 ст. 105 Конституції РФ федеральний закон вважається також схваленим Радою Федерації, якщо він протягом 14 днів не був розглянутий Радою Федерації. Однак у ст. 106 Конституції дається перелік питань, закони за якими підлягають обов'язковому розгляду у Раді Федерації. До їх числа належать закони з питань федерального бюджету; федеральних податків і зборів; фінансового, валютного, кредитного, митного регулювання, грошової емісії; ратифікацію та денонсацію міжнародних договорів Росії; статусу та захисту Державного кордону РФ; війни і миру. Обов'язковому розгляду в Раді Федерації підлягають також усі федеральні конституційні закони.

І нарешті, третю групу повноважень Ради Федерації складають повноваження з самоорганізації.

Порядок роботи та структура Ради Федерації встановлюються Конституцією РФ, федеральними законами. Проте особливе значення має Регламент, який приймається самою Радою Федерації, де організаційні та процедурні питання регулюються вельми детально, але, на жаль, і в цьому досить об'ємному акті не вдається все передбачити.

Структура Ради Федерації. Простий її не назвеш: обираються Голова Ради Федерації, його заступники, утворюються комітети, постійні комісії з числа членів палати, тимчасові комісії, які створюються на певний термін і діяльність яких носить тимчасовий і вельми конкретний характер, формується апарат палати. Голова та його заступники обираються і звільняються від займаних посад рішенням Ради Федерації, прийнятою більшістю голосів загальної кількості членів Ради Федерації. Для підготовки і розгляду питань діяльності Ради Федерації утворюється Рада палати, до складу якого входять Голова Ради Федерації, його заступники, голови комітетів і постійних комісій.

Порядок роботи Ради Федерації. Діяльність Ради Федерації грунтується на принципі колективності. Обговорення розглянутих питань і прийняття по них рішень проходять вільно і відкрито. У випадках, передбачених Регламентом, палата має право проводити закриті засідання. Рішенням палати на її засідання можуть бути запрошені представники державних органів, громадських об'єднань, наукових установ, незалежні експерти, вчені, фахівці для надання необхідних відомостей та висновків щодо запропонованих законам і питань. Президент, Голова Уряду, Голова Державної Думи, голови Конституційного, Верховного та Вищого Арбітражного судів, Генеральний прокурор має право брати участь у будь-якому відкритому чи закритому засіданні палати. Депутати Державної Думи, судді Конституційного, Верховного, вищого Арбітражного судів вправі бути присутнім на відкритому і закритому засіданнях. Представники засобів масової інформації можуть бути присутніми на відкритих засіданнях палати за умови їх акредитації в Раді Федерації.

Засідання палати вважається правомочним, якщо на ньому присутні не менше двох третин загальної кількості членів Ради Федерації.

Засідання веде головуючий. Ним може бути Голова Ради Федерації, один з його заступників або найстарший за віком член Ради Федерації з числа членів Ради Федерації, присутніх на засіданні, який не має права висловлювати власну думку по суті обговорюваних питань, коментувати виступи, давати характеристику виступаючим.

Робота в Раді Федерації ведеться російською мовою. Використовуються такі основні види виступів: доповідь, співдоповідь, заключне слово з обговорюваного питання, виступ в дебатах, а також довідка, інформація, заява, звернення та ін Рішення Ради Федерації приймаються відкритим або таємним голосуванням, яке проводиться з використанням електронної системи підрахунку голосів, без використання електронної системи, бюлетенями і в порядку опитування. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загального числа членів (виняток становлять федеральні конституційні закони, які приймаються більшістю не менше трьох четвертих голосів).

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " § 10. Рада Федерації "
  1. 3. Нормативні правові акти, що втратили силу
    федерації і Верховної Ради Російської Федерації. - 1993. - № 36. - Ст. 1436. Закон Російської Федерації «Про авторське право і суміжні права» від 9 липня 1993р. № 5351-1 (з ізм. Від 19 липня 1995 р., 20 липня 2004) / / Відомості Ради Народних Депутатів Російської федерації і Верховної Ради Російської Федерації. - 1993. - № 32. - Ст. 1242. Патентний закон Російської Федерації від 23 вересня
  2. 3. Нормативні правові акти, що втратили силу
    федерації і Верховної Ради Російської Федерації. - 1993. - № 36. - Ст. 1436. 23. Закон Російської Федерації «Про авторське право і суміжні права» від 9 липня 1993р. № 5351-1 (з ізм. Від 19 липня 1995 р., 20 липня 2004) / / Відомості Ради Народних Депутатів Російської федерації і Верховної Ради Російської Федерації. - 1993. - № 32. - Ст. 1242. 24. Патентний закон Російської Федерації від
  3. СПИСОК СКОРОЧЕНЬ
    АПК РФ - Арбітражно-процесуальний кодекс Російської Федерації ВАС РФ - Вищий Арбітражний Суд Російської Федерації Відомості СНР РФ і ЗС РФ - Відомості Ради народних депутатів Російської Федерації і Верховної Ради Російської Федерації ЗС РФ - Верховна Рада Російської Федерації ГКРФ - Цивільний кодекс Російської Федерації ЦПК РФ - Цивільно-процесуальний кодекс Російської Федерації
  4. Про порядок введення в дію Основ законодавства Російської Федерації про охорону здоров'я громадян
    Верховна Рада Російської Федерації постановляє: 1. Ввести в дію Основи законодавства України про охорону здоров'я громадян з дня опублікування. 2. Вважати таким, що втратив силу з моменту вступу в дію зазначених Основ Закон РРФСР від 29 липня 1971 "Про охорону здоров'я". 3. Установити, що з введенням в дію зазначених Основ раніше видані акти
  5. Вчена рада
    ради затверджується ректором. Компетенція вченої ради регламентується уставом1. Перелік питань, що вирішуються вченою радою, не є вичерпним. "Вчена рада може прийняти до свого розгляду й інші питання, які, на думку ректора або більшості членів вченої ради, є суспільно значимими і вимагають розгляду на його засіданнях, у тому числі питання, поставлені
  6. ПРИЙНЯТІ СКОРОЧЕННЯ
    ВПС РРФСР - Відомості Верховної Ради Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки ВПС СРСР - Відомості Верховної Ради Союзу Радянських Соціалістичних Республік ВСНД РРФСР - Відомості З'їзду народних депутатів РРФСР і Верховної Ради і ЗС РРФСР РРФСР ВСНД РФ - Відомості З'їзду народних депутатів
  7. II. Особливості заміщення посад професорсько-викладацького складу ВНЗ
    ради (ради) кафедра виносить рекомендації по кожній кандидатурі і доводить їх до відома вченої ради вузу (вченої ради, ради факультету, филиа-ла) на його засіданні (до проведення таємного голосування). Кафедра має право запропонувати претендентам прочитати пробні лекції чи провести інші навчальні заняття і за їх підсумками прийняти рекомендації. 18 . З викладачем, успішно пройшли
  8. 2. Правовий статус ради холдингу 2.1.
    ради холдингу і очолює його діяльність. 2.3. Рада холдингу здійснює прийняття для всіх господарських товариств, входять в структуру холдингу, рекомендаційних рішень щодо стратегічних питань розвитку холдингу. 2.4. У своїй діяльності рада холдингу керується законодавством РФ, статутами та внутрішніми документами учасників холдингу і справжнім
  9. Рада ректорів вузів
    ради входять керівники державних вузів, директори філій, а також ректори недержавних вузів, що мають державну акредитацію, представники адміністрації області, голова Ради директорів середніх спеціальних навчальних закладів та обкому профспілкових працівників освіти. В даний час у Раді створено 4 комісії - з наукової , навчально - методичної, соціальної та
  10. 2. Процедура прийняття рішень
    федерації (Банку Росії) "слід ввести спеціальну главу, яка могла б називатися -" Засідання Ради директорів "і в якій необхідно передбачити норми, детально регламентують процедуру засідань. Це порядок включення розглянутих питань до порядку денного, порядок і послідовність надання слова для виступу, вимоги до оформлення протоколу засідання, порядок