Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 2161. Державна експертиза умов праці |
||
Державна експертиза умов праці здійснюється з метою оцінки: якості проведення атестації робочих місць за умовами праці; правильності надання працівникам компенсацій за важку роботу, роботу із шкідливими і (або) небезпечними умовами праці; відповідності проектів будівництва, реконструкції, технічного переоснащення виробничих об'єктів, виробництва та впровадження нової техніки, впровадження нових технологій державним нормативним вимогам охорони праці; фактичних умов праці працівників, в тому числі в період, що безпосередньо передував нещасного випадку на виробництві. Державна експертиза умов праці здійснюється на підставі визначень судових органів, звернень органів виконавчої влади, роботодавців, об'єднань роботодавців, працівників, професійних спілок, їх об'єднань, інших уповноважених працівниками представницьких органів, органів Фонду соціального страхування Російської Федерації . Особи, що здійснюють державну експертизу умов праці, мають право: в порядку, встановленому федеральними законами та іншими нормативними правовими актами Російської Федерації, безперешкодно за наявності посвідчення встановленого зразка відвідувати для здійснення експертизи будь-яких роботодавців (організації незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також роботодавців - фізичнихосіб); запитувати та безоплатно отримувати необхідні для здійснення експертизи документи та інші матеріали; проводити відповідні спостереження, вимірювання та розрахунки із залученням у разі потреби дослідних (вимірювальних) лабораторій, акредитованих в порядку, встановленому федеральними законами та іншими нормативними актами Російської Федерації. Особи, що здійснюють державну експертизу умов праці, зобов'язані: становити за результатами експертизи висновки про відповідність (невідповідність) умов праці державним норматівнимтребо-ваниям охорони праці і направляти зазначені укладення до суду, органів виконавчої влади, роботодавцям, в об'єднання роботодавців, працівникам, у професійні спілки, їх об'єднання, інші уповноважені працівниками представницькі органи, органи Фонду соціального страхування Російської Федерації; забезпечувати об'єктивність і обгрунтованість висновків, викладених у висновках; забезпечувати збереження документів та інших матеріалів, отриманих для здійснення експертизи, і конфіденційність які у них відомостей. КОМЕНТАР 1. Частина 1 статті визначає органи управління державною експертизою умов праці в Російській Федерації. 2. Частиною 2 коментованої статті встановлені цілі державної експертизи умов праці. Під експертизою умов праці розуміється комплексна оцінка фахівцями (експертами) факторів виробничого середовища (фізичних, хімічних, біологічних, важкості та напруженості праці) за показниками факторів, які впливають на здоров'я і працездатність людини в процесі трудової діяльності . Експертиза здійснюється експертами, тобто фахівцями в певній галузі, що залучаються для дослідження, консультування, вироблення суджень, висновків, пропозицій проведення експертизи. Для проведення державної експертизи умов праці в кожному випадку визначається спеціаліст (експерт) або група фахівців (експертів) з числа штатних і позаштатних спеціалістів (експертів), що володіють відповідними знаннями. По закінченні державної експертизи умов праці складається експертний висновок (у двох примірниках), яке підписується особою (особами), що проводив експертизу, і керівником експертизи. Державна експертиза умов праці є одним з основних напрямів державної політики в галузі охорони праці (ст. 210 ТК РФ), і її реалізація забезпечується узгодженими діями органів державної влади РФ, органів державної влади суб'єктів РФ і органів місцевого самоврядування, роботодавців, об'єднань роботодавців, а також професійних спілок, їх об'єднань та інших уповноважених працівниками представницьких органів з питань охорони праці. Відповідно до Положення, затв. постановою Уряду РФ від 25.04.2003 № 244, яким встановлено порядок проведення в РФ державної експертизи умов праці, здійснюваної Рострудом та органами виконавчої влади суб'єктів РФ, які відають питаннями охорони праці, відповідно до федеральними законами та іншими нормативними правовими актами РФ, а також законами та іншими нормативними правовими актами суб'єктів РФ. Державній експертизі умов праці підлягають документація та матеріали з умов і охорони праці. Перелік документації і матеріалів, які подаються на державну експертизу умов праці, визначається Мінздоровсоцрозвитку Росії в залежності від об'єкта експертизи. 3. Частиною 3 статті встановлені підстави для проведення державної експертизи умов праці. Ними є визначення судових органів, звернення органів виконавчої влади, роботодавців, об'єднань роботодавців, працівників, професійних спілок, їх об'єднань, інших уповноважених працівниками представницьких органів, органів ФСС Росії. Документація і матеріали за проектами будівництва та реконструкції виробничих об'єктів федерального рівня, що подаються на державну експертизу умов праці, направляються в Роструд, а документація та матеріали по інших напрямках державної експертизи умов праці, включаючи проекти будівництва та реконструкції виробничих об'єктів, - до органів виконавчої влади суб'єктів РФ, які відають питаннями охорони праці. Без висновку державної експертизи умов праці про відповідність проектно-технічної документації державним нормативним вимогам охорони праці будівництво, реконструкція, технічне переоснащення виробничих об'єктів, виробництво та впровадження нової техніки і нових технологій забороняються (ст. 215 ТК РФ). 4. Частиною 4 статті визначено права осіб, які здійснюють державну експертизу умов праці. 5. Частиною 5 коментованої статті встановлено обов'язки осіб, які здійснюють державну експертизу умов праці. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 2161. Державна експертиза умов праці " |
||
|