Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 407. Участь державних органів по врегулюванню колективних трудових спорів у вирішенні колективних трудових спорів |
||
§ 1. Для сприяння вирішенню колективних трудових спорів новою редакцією Трудового кодексу РФ створена спеціальна система державних органів, які здійснюють функції по врегулюванню колективних трудових спорів. Державні органи по врегулюванню колективних трудових спорів діють на підставі Трудового кодексу РФ. Вони не є органами, що розглядають колективні трудові спори і виносять обов'язкові для сторін спору рішення. Ці органи покликані сприяти вирішенню колективних трудових спорів шляхом організації примирних процедур. Це їх головне завдання. Закон прямо вказує, на яких стадіях колективного трудового спору та шляхом проведення яких заходів відповідні державні органи по врегулюванню колективних трудових спорів беруть участь у вирішенні колективного спору. § 2. Закон визначає функції державних органів по врегулюванню колективних трудових спорів. Ці функції включають не тільки організацію примирних процедур, а й підготовку до них, їх фінансування, виявлення причин і умов виникнення колективних трудових спорів в організаціях, готують пропозиції щодо їх усунення. Державні органи по врегулюванню колективних трудових спорів на всіх рівнях надають працівникам та роботодавцям методичну допомогу на будь-якому етапі вирішення спору. Насамперед це виявляється у проведенні консультацій та підготовці роз'яснень, порядок і строки розгляду колективного трудового спору, права та обов'язки сторін та ін Відповідний державний орган з врегулювання колективних трудових спорів рекомендує сторонам спору кандидатури посередників і трудових арбітрів, узагальнює і поширює вітчизняний та зарубіжний досвід організації роботи з попередження та врегулювання колективних трудових спорів. За необхідною допомогою сторони колективного трудового спору можуть звернутися до відповідного державного органу з вирішення колективних трудових спорів на будь-якому етапі спору. § 3. Відповідний державний орган з врегулювання колективних трудових спорів здійснює повідомну реєстрацію колективних трудових спорів, правове значення якої полягає в тому, що вона дозволяє визначити кількість колективних трудових спорів, причини їх виникнення, прогнозувати оголошення страйків. § 4. Зазначений державний орган перевіряє в разі необхідності повноваження сторін колективного трудового спору, формує список посередників і трудових арбітрів і проводить їх підготовку, організовує фінансування примирних процедур - оплату посередників і трудових арбітрів. § 5. Основний принцип діяльності державного органу з врегулювання колективних трудових спорів - це взаємодія з представниками працівників і роботодавців, органами державної влади та органами місцевого самоврядування. У процесі організації примирних процедур, реалізації інших покладених законом на нього завдань відповідний державний орган по врегулюванню колективних трудових спорів надає допомогу представникам сторін спору щодо створення примирних органів, проводить консультації та роз'яснення. Особливу значимість взаємодію державних органів по врегулюванню колективних трудових спорів з представниками сторін колективного трудового спору, органів державної влади та органів місцевого самоврядування набуває в ході підготовки і проведення страйку, оскільки від цього залежать і забезпечення реалізації конституційного права працівників (ч. 4 ст. 37 Конституції РФ), і захист законних інтересів інших громадян в ході страйку. Узгоджені дії сторін і зазначених органів спрямовані на продовження переговорного процесу (в кінцевому рахунку - дозвіл колективного трудового спору) і виконання мінімуму необхідних робіт (послуг) з тим, щоб здійснення права на страйк не порушувало прав і свобод інших осіб. § 6. Частина 6 ст. 407 ТК визначає деякі елементи правового статусу працівників державних органів для розв'язання колективних трудових спорів. Зокрема, встановлено, що вони можуть в запропонованому законом порядку відвідувати будь-яких роботодавців (організації незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також роботодавців - фізичних осіб) з метою врегулювання колективних трудових спорів, виявлення та усунення причин, що породжують їх. Працівники державних органів для розв'язання колективних трудових спорів можуть залучатися до виконання роботи в якості експерта, посередника чи трудового арбітра при проведенні примирних процедур. Вони зобов'язані зберігати державну, службову і комерційну таємницю, довірену їм у зв'язку з розглядом колективного трудового спору. Стаття 408. Угоду в ході вирішення колективного трудового спору Коментар до статті 408 Угода сторін спору, досягнуту в ході мирних процедур вирішення колективного трудового спору, - це є рішення трьох примирних органів . Оформлені письмово, вони мають обов'язкову силу для сторін. Угоду в ході вирішення колективного трудового спору може бути укладена сторонами спору на будь-якому етапі. Такими угодами можуть бути: угода за результатами роботи примирної комісії; за результатами посередництва (узгоджене рішення); угоду про виконання рішень трудового арбітражу. Таким чином, до угод, про які йдеться в ст. 408 ТК, відносяться угоди між сторонами колективного трудового спору, вироблені в процесі його дозволу на будь-якій стадії і які стосуються предмета спору. Угода має бути підписана повноважними представниками сторін. Невиконання зобов'язань, прийнятих в угоді, тягне юридичну відповідальність згідно зі ст. 416 ТК, а також ст. 5.33 КоАП РФ. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 407. Участь державних органів по врегулюванню колективних трудових спорів у вирішенні колективних трудових спорів " |
||
|