НА ГОЛОВНУ

Аграрне право Росії || Адвокатура || Адміністративне право Росії || Адміністративне право Україна || Цивільне право Росії || Цивільне право України || Закордонне право || Інформаційне право || Історія політичних і правових вчень || Конституційне право зарубіжних країн || Конституційне право Росії || Конституційне право України || Криміналістика || Кримінологія || Міжнародне право. Європейське право || Муніципальне право || Навчання юристів || Правоохоронна діяльність || Сімейне право Росії || Судова психіатрія || Теорія та історія держави і права || Трудове право Росії || Кримінальне право Росії || Кримінальне право України || Кримінальний процес Росії || Фінансове право Росії || Господарське право || Екологічне право Росії
Авторське право / Адвокатура / Арбітражний процес / Цивільний процес / Цивільне право (лекції, підручники) / Дисертації з цивільного права / Договірне право / Житлове право / Медичне право / Міжнародне приватне право / Спадкове право / Права споживачів / Права людини / Право інтелектуальної власності / Право власності / Право соціального забезпечення / Правове забезпечення професійної діяльності / Правове регулювання мережі Інтернет / Сімейне право
ГоловнаЦивільне право РосіїАдвокатура → 
« Попередня Наступна »
А.Г. Кучер. НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ КОМЕНТАР до Федерального закону від 31 травня 2002 р. N 63-ФЗ "Про адвокатську діяльність і адвокатуру в Російській Федерації", 2009 - перейти до змісту підручника

Стаття 44. Забезпечення надання громадянам Російської Федерації юридичної допомоги безкоштовно, а також юридичної допомоги за призначенням

Коментар до статті 44

1.

Стаття 48 Конституції РФ надає кожному право на одержання кваліфікованої юридичної допомоги; у випадках, передбачених законом, юридична допомога надається безкоштовно. Кожний затриманий, укладений під варту, обвинувачуваний у скоєнні злочину має право користуватися допомогою адвоката (захисника) з моменту затримання, взяття під варту або пред'явлення звинувачення. Регулювання права на кваліфіковану юридичну допомогу в Конституції РФ свідчить про загальнодержавне значенні зазначеного права і створює правову основу для забезпечення єдиного федерального стандарту надання юридичної допомоги.

Конституція РФ 1993 р. (розділ "Права і свободи людини і громадянина") та Кримінально-процесуальний кодекс РФ зміцнили позиції адвоката (захисника) у кримінальному судочинстві. Крім того, з прийняттям Конституції РФ 1993 р. адвокат став активним учасником нових видів судочинства - конституційного та адміністративного, а також виробництва з економічних спорів в арбітражному суді.

Згідно з Конституцією РФ деякі конституційні права і обов'язки стосуються тільки громадян Росії (виборче право, обов'язки військової служби). У статті 48 Конституції РФ використовується слово "кожен", тому право на кваліфіковану юридичну допомогу поширюється на всіх без винятку громадян Росії, осіб без громадянства (апатридів), іноземних громадян. Відповідно до Конституції РФ (ст. 55) право на кваліфіковану юридичну допомогу не підлягає обмеженню ні за яких умов, включаючи надзвичайний стан.

Населення Росії відчуває гостру потребу в юридичних знаннях (частково цією обставиною пояснюється бум, який нині переживає юридичну освіту). Шахрайські "піраміди", масовий обман і порушення прав громадян при купівлі-продажу квартир в середині 1990-х років мали спільну причину - юридичну непідготовленість населення і відсутність гарантій отримання висококваліфікованої юридичної допомоги. Однак сучасна правова система настільки ускладнена, що навіть наявності юридичної освіти недостатньо для захисту своїх прав, а в кваліфікованої спеціалізованої юридичної допомоги потребують всі громадяни, в тому числі що мають дипломи юридичних вузів. Очевидно, без забезпечення права на кваліфіковану юридичну допомогу в умовах безперервного реформування законодавства навряд чи можлива ефективна захист всіх інших цивільних прав і свобод. Тому, можливо, не випадково в конституційному регулюванні права на юридичну допомогу (ст. 48) та інших прав людини виявляються відмінності. Наприклад, відповідно до ст. 41 Конституції РФ кожен має право на охорону здоров'я та медичну допомогу, але вказівка ??на її якість відсутня.

Відповідно до ч. 1 ст. 48 Конституції РФ у випадках, передбачених законом, юридична допомога має надаватися безкоштовно, що слід розглядати як виняток із правила.

До 1988 р. державні розцінки на послуги адвокатів були настільки малі, що адвокати відмовлялися вести справи без укладення угоди з клієнтом, бо така угода відповідно до Положення про адвокатуру 1980 (далі - Положення 1980 р.) дозволяло їм отримувати додаткову оплату (так званий мікс - максимальне використання клієнта). На думку керівника міжнародної служби міжтериторіального колегії "Гільдія російських адвокатів", завідувача адвокатським бюро "Міжнародне" В.Б. Зімоненко, недосконалість Положення 1980 погіршувалася тим, що крім нього діяло ще близько 100 підзаконних актів, включаючи нормативи, роз'яснення, не завжди і не в усьому відповідали закону (1). Так, до 1988 р. спеціальними нормативами найвищий заробіток адвоката встановлювався в розмірі 400 руб., Що пояснювалося ідеологічними мотивами: 500 руб. на місяць отримував перший секретар райкому партії, і, звичайно ж, адвокат не повинен був заробляти більше свого партійного керівника. Після 1988 адвокатам було дозволено встановлювати самостійні розцінки, але це відразу ж обмежило доступність юридичної допомоги.

--------------------------------

(1) Див: Грудцине Л.Ю. Адвокати свої і чужі: адвокати діляться враженнями / / Адвокат. 2002. N 7.

У зв'язку з необхідністю забезпечення конституційного права на захист у ст. 22 Положення 1980 передбачалося надання безкоштовної юридичної допомоги кільком категоріям громадян:

а) позивачам у судах першої інстанції при веденні справ про стягнення аліментів і трудових справ; за позовами колгоспників до колгоспів про оплату праці; про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з роботою; про відшкодування шкоди, завданої смертю годувальника, яка настала у зв'язку з роботою, а також громадянам при складанні заяв про призначення пенсій та допомог;

б ) громадянам за скаргами на неправильні записи в списках виборців;

в) депутатам Рад народних депутатів при дачі консультацій з питань законодавства, пов'язаних із здійсненням ними депутатських повноважень;

г ) членам товариських судів і добровільних народних дружин по охороні громадського порядку при дачі консультацій за законодавством у зв'язку з їх громадською діяльністю.

І таку юридичну допомогу колегії адвокатів надавали безкоштовно протягом 22 років (з 1980 р. до 1 липня 2002 р.). Крім того, завідувач юридичною консультацією, президія колегії адвокатів, орган попереднього слідства, прокурор і суд (у виробництві яких перебуває справа) були вправі, з майнового стану громадянина, повністю або частково звільнити його від оплати юридичної допомоги. При звільненні громадянина від оплати праця адвоката повинен був оплачуватися з коштів колегії, а якщо громадянин звільнявся від оплати юридичної допомоги органом попереднього слідства, прокурором або судом, витрати на оплату праці адвоката ставилися в установленому порядку на рахунок держави.

Стаття 26 коментованого Закону до внесення до неї зміни Федеральним законом від 28 жовтня 2003 р. N 134-ФЗ (1) встановлювала два імперативних умови, за яких громадянам надавалася безкоштовна юридична допомога. По-перше, така допомога надавалася тим громадянам Російської Федерації, чий середньодушовий дохід був нижче величини прожиткового мінімуму, встановленого законом суб'єкта Росії (поправки стосувалися цієї умови). По-друге, до таких громадян ставилися:

--------------------------------

(1) Російська газета. 2003. 31 жовтня.

А) позивачі - по розглянутих судами першої інстанції справах про стягнення аліментів, відшкодування шкоди, завданої смертю годувальника, каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з трудовою діяльністю;

б) ветерани Великої Вітчизняної війни - з питань, не пов'язаних з підприємницькою діяльністю;

в) громадяни, постраждалі від політичних репресій, - з питань, пов'язаних з реабілітацією;

г) громадяни, яким вимагалося складання заяв про призначення пенсій та допомог.

При порівнянні ст. 22 Положення 1980 р. і ст. 26 коментованого Закону можна зробити принаймні два висновки. Перший: у новому Законі залишилася норма, що стосується таких категорій спорів у судах першої інстанції, як стягнення аліментів, відшкодування шкоди, завданої смертю годувальника та каліцтвом. Як і колись, адвокати зобов'язані безкоштовно складати заяви про призначення пенсій та допомог (презюміруется, що ця категорія громадян є малозабезпеченої і не в змозі платити за надану юридичну допомогу). Однак якщо в Положенні 1980 категорії громадян, що претендують на безкоштовну юридичну допомогу, просто перераховувалися, то коментований Закон додав обов'язкова умова: середньодушовий дохід цих громадян повинен бути нижче величини прожиткового мінімуму, встановленого законом суб'єкта Федерації (1).

--------------------------------

(1) Див, напр.: Бадретдінов А. Захист за призначенням - тільки для незаможних / / Відомості Верховної Ради. 2003. N 2. С. 14.

Другий висновок стосується появи нових категорій громадян, які мають право претендувати на допомогу в порядку ст. 26 коментованого Закону, - ветерани Великої Вітчизняної війни та репресовані громадяни, але залишилося в минулому надання юридичної допомоги (хоча б консультування з питань законодавства) депутатам місцевих законодавчих органів, членам товариських судів і добровільних народних дружин. Це вельми розумний крок хоча б тому, що за логікою безкоштовна юридична допомога має відноситися тільки до малозабезпеченим громадянам. Зараз неможливо уявити використання, наприклад, депутатами (особами, наділеними владними повноваженнями) безкоштовної допомоги адвоката, оскільки коментований Закон (ст. 3) чітко розмежував систему органів державної влади та адвокатуру як інститут громадянського суспільства.

Отже, Федеральним законом від 28 жовтня 2003 р. N 134-ФЗ "Про внесення зміни до статті 26 Федерального закону" Про адвокатську діяльність і адвокатуру в Російській Федерації ", який набрав чинності з 31 жовтня 2003 м., абз. 1 п. 1 ст. 26 викладено в новій редакції: "Юридична допомога громадянам Російської Федерації, середньодушовий дохід сімей яких нижче величини прожиткового мінімуму, встановленого в суб'єкт Російської Федерації у відповідності з федеральним законодавством, а також самотньо проживають громадянам Російської Федерації, доходи яких нижче зазначеної величини, виявляється безкоштовно в наступних випадках ... "

Доцільність прийняття цієї поправки обговорювалася на засіданні Федеральної палати адвокатів Російської Федерації 17 вересня 2003 Тоді представник Мін'юсту С.А. Самойлов висловив думку про те, що сама спроба словосполучення "середньодушовий дохід" доповнити словом "сім'ї", а слово "законом" замінити словами "органом виконавчої влади" спрямована на "зменшення кола" бесплатніков ", оскільки сімей з середнім прибутком нижче прожиткового рівня набагато менше, ніж осіб з середнім прибутком нижче прожиткового мінімуму "(1).

-------------------------- ------

(1) Див: Грудцине Л.Ю. Комісія Федеральної палати адвокатів уточнює поправки до Закону про адвокатуру / / Адвокат. 2003. N 10. С. 5.

Дійсно, таку думку цілком логічно й обгрунтовано. Безумовно, подібне звуження кола осіб, яким надається безкоштовна юридична допомога, негативно. Однак воно з формальної точки зору не суперечить загальній конструкції норми: "У випадках, передбачених законом , юридична допомога надається безкоштовно ".

Інше питання. Згаданим раніше спільним Наказом Мін'юсту та Мінфіну Росії було затверджено Порядок розрахунку оплати праці адвоката, що бере участь в якості захисника в кримінальному судочинстві за призначенням органів дізнання, органів попереднього слідства , прокурора або суду, в залежності від складності кримінальної справи. Це найважливіший крок у врегулюванні адвокатської діяльності, оскільки вводить в дію механізм компенсаційних виплат. Відсутність таких виплат адвокатам, безумовно, порушувало б ст. 130 Трудового кодексу РФ, згідно з якою держава гарантує працівникові мінімальний розмір місячної оплати праці (таким чином, презюміруется, що за малозабезпечених громадян адвокатам за їх працю має платити держава). Однак, хоча це питання чітко врегульоване законодавчо, на практиці дію механізму компенсації адвокатам за їх безкоштовну працю залишає бажати кращого.

2. У частині 2 цієї статті встановлено відповідальність колегій адвокатів, які були утворені до набрання чинності коментованим Законом, за надання громадянам Російської Федерації юридичної допомоги безкоштовно, а також за участь адвокатів в якості захисників у кримінальному судочинстві за призначенням органів , здійснюють попереднє розслідування, прокурора і суду. Ця відповідальність поширюється на весь час аж до моменту прийняття рішень, про які йде мова в ч. 1 коментованої статті, тобто до розробки порядку надання відповідних видів допомоги.

 Слід визнати, що адвокати і раніше стороняться безкоштовної допомоги, намагаючись уникнути спілкування з громадянами, що добиваються призначення їм безкоштовного адвоката. Цілком зрозумілий з логічної точки зору той факт, що якість юридичної допомоги, наданої за угодою, і безкоштовної допомоги істотно розрізняється. 

 Крім адвокатів, юридичну допомогу у цивільних справах можуть надавати і інші особи. Згідно ст. 49 ЦПК РФ, представниками в суді можуть бути дієздатні особи, які мають належним чином оформлені повноваження на ведення справи (доручення). Таким чином, адвокат не єдиний представник громадянина в рамках цивільного судочинства. Питання про надання безкоштовної юридичної допомоги не варто замикати на адвокатів. За останні кілька років у Росії отримали розвиток громадські неурядові організації з захисту прав людини, як правило, спеціалізуються на певних справах і допомагають малозабезпеченим громадянам безкоштовно. Державі слід було б забезпечити сприятливий режим, у тому числі податковий, для роботи цих громадських (благодійних) організацій. Разом з тим необхідно створити державні юридичні приймальні, які могли б надавати громадянам безоплатну юридичну допомогу і стати альтернативою безкоштовної адвокатської допомоги. 

 « Попередня  Наступна »
 = Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 44. Забезпечення надання громадянам Російської Федерації юридичної допомоги безкоштовно, а також юридичної допомоги за призначенням"
  1.  36. Адвокатська таємниця
      забезпечення діяльності адвокатської палати, оплата праці адвокатів, що надають юридичну допомогу громадянам Росії на безкоштовній основі; г) інші витрати, передбачені кошторисом адвокатської палати. Структура адвокатської палати суб'єкта РФ: Збори адвокатів - вищий орган адвокатської палати. Рада адвокатської палати - колегіальний виконавчий орган адвокатської палати, що обирається зборами.
  2.  Стаття 29. Адвокатська палата суб'єкта Російської Федерації
      стаття забороняє адвокатської палаті втручатися в зони дії та компетенцію інших адвокатських палат і утворювати свої структурні підрозділи, філії та представництва на територіях інших суб'єктів РФ. Крім того, коментований Закон забороняє утворення міжрегіональних та інших міжтериторіальних адвокатських палат. Дані законодавчі обмеження засновані на принципі
  3.  Стаття 25. Угода про надання юридичної допомоги
      забезпечення надання юридичної допомоги у важкодоступних та малонаселених місцевостях є витратним зобов'язанням суб'єкта Російської Федерації. Порядок компенсації витрат адвокату, який надає громадянам Росії безкоштовну юридичну допомогу в порядку, встановленому ст. 26 коментованого Закону, визначається законами та іншими нормативними правовими актами суб'єктів Російської Федерації.
  4.  Стаття 26. Надання юридичної допомоги громадянам Російської Федерації безкоштовно
      забезпечення його життєдіяльності, а також обов'язкові платежі та збори. -------------------------------- Див докладніше: Федеральний закон від 31 березня 2006 р. N 44-ФЗ "Про споживчому кошику в цілому по Російській Федерації "/ / Відомості Верховної. 2006. N 14. Ст. 1457. За даними Федеральної служби державної статистики, чисельність населення з грошовими доходами нижче
  5.  Стаття 4. Законодавство про адвокатську діяльність і адвокатуру
      забезпечення адміністрацією лікувального закладу можливості запрошення адвоката, гарантія таємниці листування з адвокатом; -------------------------------- СЗ РФ. 2001. N 52 (I ч.). Ст. 4921. СЗ РФ. 2002. N 46. Ст. 4532. СЗ РФ. 2002. N 1 (ч. 1). Ст. 1. СЗ РФ. 2002. N 30. Ст. 3012. СЗ РФ. 1998. N 31. Ст. 3824; 2000. N 32. Ст. 3340. СЗ РФ. 1998.
  6.  Глава 4. § 2. Відповідальність за порушення виборчого законодавства
      статтях Особливої ??частини КпАП штрафні санкції за адміністративні правопорушення сформульовані щодо певним чином (у вигляді вилки "від і до"). Конкретний розмір штрафу визначається суддею, який розглядає справу про адміністративне правопорушення, з урахуванням обставин справи і особи правопорушника. За скоєння адміністративно караних порушень законодавства про вибори до
  7.  Правовий статус нотаріальної палати та колегії адвокатів. Порівняльний аналіз
      забезпечення реалізації даного права виступає створення державою особливої ??самоврядної гільдії практикуючих юристів, незалежних від держави і відповідно мають можливість надавати допомогу громадянам неупереджено. Визначення умов, за наявності яких той чи інший юрист може зайнятися практичною діяльністю - прерогатива законодавця. Крім наділення повноваженнями по
  8.  Законність збору інформації про користувачів
      стаття 85 «Поняття персональних даних працівника. Обробка персональних даних працівника », стаття 86« Загальні вимоги при обробці персональних даних працівника і гарантії їх захисту », стаття 87« Зберігання і використання персональних даних працівників », стаття 88« Передача персональних даних працівника », стаття 89« Права працівників з метою забезпечення захисту персональних даних, що зберігаються у
  9.  § 1 Конституційні засади організації та діяльності нотаріальної палати
      стаття 5 Федерального закону «Про громадські об'єднання» 140 визначає громадське об'єднання як добровільне, самоврядні, некомерційне формування створене за ініціативи громадян, що об'єдналися на основі спільності інтересів для реалізації загальних цілей, зазначених у статуті громадського об'єднання. Тобто підкреслюється добровільність членства в громадському об'єднанні. Крім
  10.  § 3 Конституційно-правові основи контролю у сфері нотаріальної діяльності
      стаття 33 Основ законодавства РФ про нотаріат є, в першу чергу, гарантією захисту прав громадян, а не основою контролю за професійною діяльністю нотаріусів. Саме тому судовий контроль за діяльністю нотаріусів в Російській Федерації не може повноцінно замінити адміністративний контроль з боку відповідних органів і організацій, що здійснюють його на
  11.  Стаття 2. Адвокат
      забезпечення доступу до правосуддя. Адвокатська діяльність не є підприємницькою. Адвокатура - правовий інститут, який покликаний на професійній основі забезпечувати захист прав, свобод та інтересів фізичних і юридичних осіб. Коментований Закон висвітлює приховані проблеми сучасної адвокатури, форми і методи її діяльності в умовах серйозних соціальних змін,
  12.  Стаття 1. Адвокатська діяльність
      забезпечення доступу до правосуддя, тоді як підприємницька діяльність - це "самостійна, здійснювана на свій ризик діяльність, спрямована на систематичне отримання прибутку від користування майном, продажу товарів, виконання робіт або надання послуг особами, зареєстрованими в цій якості у встановленому законом порядку". У цьому зв'язку всі адвокатські освіти в
  13.  Стаття 34. Майно адвокатської палати
      стаття за змістом не відповідає своїй назві і може бути зрозуміла тільки у взаємозв'язку коментованого Закону з Цивільним кодексом РФ і Федеральним законом "Про некомерційні організації". Назва зобов'язує до того, щоб встановити загальний правовий режим майна адвокатської палати, закріпити основні види майна, яке може їй належати, а також загальне призначення (цілі
  14.  1. Право громадян на житло: способи і юридичні гарантії його здійснення
      статтями Конституції Російської Федерації належить керуватися безпосередньо і при вирішенні конкретних питань, у тому числі при розгляді конкретних справ у судах. Пленум Верховного Суду Російської Федерації в п. 2 постанови від 31 жовтня 1995 р. N 8 вказав, що суд застосовує Конституцію, зокрема, коли закріплені нормою Конституції положення, виходячи з її змісту, не вимагають
  15.  Гарантії нотаріальної діяльності
      статтях на цю тему можна помітити, наскільки часто автори стали використовувати дане формулювання. Г. Черемних також опублікував свою статтю під назвою "Нотаріат - як інститут попереджувального (превентивного) правосуддя". Чотири моменту, на думку Г. Черемних, зближують нотаріат з судом: єдність функцій (і суду і нотаріату властива правоохоронна функція); виконання повноважень від
  16.  Закон Республіки Саха (Якутія), прийнятий постановою Верховної Ради Республіки Саха (Якутія) від 19 травня 1993 року № 1494-XII
      забезпечення нотаріуса виробничими приміщеннями та іншими умовами для роботи. Стаття 4. Кваліфікаційна комісія Кваліфікаційна комісія утворюється при Міністерстві юстиції Республіки Саха (Якутія). Положення про кваліфікаційну комісію затверджується Міністерством юстиції Республіки Саха (Якутія). Кваліфікаційна комісія приймає іспити в осіб, які претендують на право заняття нотаріальною
  17.  КОРОТКИЙ ОГЛЯД ЗАКОНОДАВСТВА УКРАЇНИ В ОБЛАСТІ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ І ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙ ДО 2001 РОКУ
      забезпечення; захисту інформації, прав суб'єктів, що беруть участь в інформаційних процесах та інформатизації ». Стаття 2 ФЗ «Про інформацію» містить основні наявні юридичні дефініції стосовно області ІТ в Росії: «Інформація - відомості про осіб, предмети, факти, події, явища і процеси незалежно від форми їх подання; документована інформація (документ) -
  18.  1.1 Система законодавства: поняття і структура
      статтями 12-14 і 23 Федерального конституційного закону «Про Уряді Російської Федерації» 37 і ст. 11 Федерального закону «Про зв'язок» 38. Також було призупинено дію Указу Президента Республіки Адигея.от 30 травня-1994 р. № 83 «Про заходи поофаніченію міфаціі в Республіки Адигея» як невідповідного частинам 1 та 2 статті, 19 Конституції Росії і статтям 1, 3 і 5 Закону Російської. Федерації «Про
  19.  Конституційне право на охорону здоров'я та медичну допомогу
      забезпечення сприятливого навколишнього середовища стосується не лише держави, суспільства, а й кожного індивідуального підприємця, оскільки їх діяльність може чинити негативний вплив на це середовище. Законодавець передбачив відповідальність за екологічне правопорушення, під яким розуміються «... винні, протиправні діяння, порушують природоохоронного законодавства і
енциклопедія  овочева  вершковий  риба  пунш