Головна
Аграрне право Росії || Адвокатура || Адміністративне право Росії || Адміністративне право України || Цивільне право Росії || Цивільне право України || Закордонне право || Інформаційне право || Історія політичних і правових вчень || Конституційне право зарубіжних країн || Конституційне право Росії || Конституційне право України || Криміналістика || Кримінологія || Міжнародне право. Європейське право || Муніципальне право || Навчання юристів || Правоохоронна діяльність || Сімейне право Росії || Судова психіатрія || Теорія та історія держави і права || Трудове право Росії || Кримінальне право Росії || Кримінальне право України || Кримінальний процес Росії || Фінансове право Росії || Господарське право || Екологічне право Росії
ГоловнаАграрне право РосіїЗемельне право (загальні питання) → 
« Попередня Наступна »
Воробйова Л.В.. Земельне право: Навчально-метод. посібник. Тамбов: Вид-во Тамбо. держ. техн. ун-ту, 2004. 96 с., 2004 - перейти до змісту підручника

«Про землеустрій» Федеральний закон від 18.06.2001 № 78-ФЗ



Справжній ФЗ встановлює правові основи проведення землеустрою в метою забезпечення раціонального використання земель та їх охорони, створення сприятливого навколишнього середовища та поліпшення ландшафтів.
Глава I Загальні положення
Стаття 1 Основні поняття, що використовуються в цьому законі.
У цьому Законі використовуються такі основні поняття:
землеустрій - заходи з вивчення стану земель, планування та організації раціонального використання земель та їх охорони, утворенню нових та впорядкування існуючих об'єктів землеустрою та встановлення їх меж на місцевості (територіальне землевпорядкування), організації раціонального використання громадянами та юридичними особами земельних ділянок для здійснення сільськогосподарського виробництва, а також з організації територій, що використовуються громадами корінних нечисленних народів Півночі, Сибіру і Далекого Сходу РФ і особами, які належать до корінних нечисленних народів Півночі, Сибіру і Далекого Сходу РФ, для забезпечення їх традиційного способу життя (внутрихозяйственное землевпорядкування);
об'єкти землеустрою - території суб'єктів РФ, території муніципальних утворень та інших адміністративно-територіальних утворень, територіальні зони, земельні ділянки, а також частини зазначених територій, зон і ділянок;
землевпорядна документація - документи, отримані в результаті проведення землеустрою;
карта (план) об'єкта землеустрою - документ, що відображає в графічній формі місце розташування, розмір, межі об'єкта землеустрою, межі обмежених у використанні частин об'єкта землеустрою, а також розміщення об'єктів нерухомості, міцно пов'язаних із землею.
Стаття 2 Правове регулювання відносин при проведенні землеустрою.
Правове регулювання відносин при проведенні землеустрою здійснюється цим ФЗ, іншими ФЗ і іншими нормативними правовими актами РФ, а також законами та іншими нормативними правовими актами суб'єктів РФ.
Стаття 3 Обов'язковість проведення землеустрою.
Землевпорядкування проводиться в обов'язковому порядку у випадках:
зміни меж об'єктів землеустрою;
надання та вилучення земельних ділянок;
визначення меж обмежених у використанні частин об'єктів землеустрою;
перерозподілу використовуваних громадянами і юридичними особами земельних ділянок для здійснення сільськогосподарського виробництва;
виявлення порушених земель, а також земель, схильних до водної та вітрової ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, висушування, ущільнення, забруднення відходами виробництва і споживання, радіоактивними і хімічними речовинами, зараження та інших негативних впливів;
- проведення заходів щодо відновлення і консервації земель, рекультивації порушених земель, захисту земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, висушення, ущільнення, забруднення відходами виробництва і споживання, радіоактивними і хімічними речовинами, зараження та інших негативних впливів.
Стаття 4 Підстави проведення землеустрою. Підставами проведення землеустрою є:
рішення федеральних органів державної влади, органів державної влади суб'єктів РФ і органів місцевого самоврядування про проведення землеустрою;
договори про проведення землеустрою;
судові рішення.
Глава II
Державне регулювання проведення землеустрою
Стаття 5 Повноваження Російської Федерації в галузі регулювання проведення землеустрою.
До повноважень Російської Федерації в галузі регулювання проведення землеустрою належать:
встановлення порядку проведення землеустрою;
координація діяльності федеральних органів виконавчої влади, органів виконавчої влади суб'єктів РФ, органів місцевого самоврядування при проведенні землеустрою;
проведення землеустрою на землях, що перебувають у федеральній власності;
прийняття нормативних правових актів про землеустрій;
встановлення порядку державної експертизи землевпорядної документації;
організація та здійснення контролю за проведенням землеустрою;
розробка, узгодження і реалізація генеральної схеми землеустрою території РФ ;
управління державним фондом даних, отриманих в результаті проведення землеустрою;
- інші встановлені ФЗ повноваження РФ в області регулювання проведення землеустрою. Стаття 6 Державна експертиза землевпорядної документації.
Державна експертиза землевпорядної документації здійснюється з метою забезпечення відповідності цієї документації вихідним даним, технічним умовам і вимогам.
Державна експертиза землевпорядної документації здійснюється в порядку, встановленому Урядом РФ.
Стаття 7 Контроль за проведенням землеустрою.
Порядок контролю за проведенням землеустрою визначається Урядом РФ. Стаття 8 Технічні умови та вимоги проведення землеустрою.
Технічні умови і вимоги проведення землеустрою розробляються на підставі відповідних нормативних правових актів і є обов'язковими для виконання при проведенні землеустрою та здійсненні державної експертизи землевпорядної документації.
Глава III Проведення землеустрою
Стаття 9 Вивчення стану земель.
Вивчення стану земель проводиться з метою отримання інформації про їх кількісному та якісному стані і включає в себе наступні види робіт:
геодезичні та картографічні роботи;
грунтові, геоботанічні та інші обстеження і вишукування;
оцінка якості земель;
інвентаризація земель.
Стаття 10 Геодезичні та картографічні роботи.
Матеріали геодезичних і картографічних робіт є основою для проведення грунтових, геоботанічних та інших обстежень і вишукувань, інвентаризації земель, оцінки якості земель, планування та раціонального використання земель, територіального та внутрішньогосподарського землеустрою.
Стаття 11 Грунтові, геоботанічні та інші обстеження і вишукування.
Грунтові, геоботанічні та інші обстеження і вишукування проводяться з метою отримання інформації про стан земель, в тому числі грунту, а також з метою виявлення земель, схильних до водної та вітрової ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, висушування, ущільнення, забруднення відходами виробництва і споживання, радіоактивними і хімічними речовинами, зараження та інших негативних впливів.
Стаття 12 Оцінка якості земель.
Оцінка якості земель проводиться з метою отримання інформації про властивості землі як засобу виробництва в сільському господарстві.
Оцінка якості земель, які є споконвічної середовищем проживання корінних нечисленних народів Півночі, Сибіру і Далекого Сходу РФ, проводиться з метою встановлення продуктивності оленячих пасовищ та наявності біологічних ресурсів, необхідних для забезпечення традиційного способу життя корінних нечисленних народів Півночі , Сибіру і Далекого Сходу РФ.
Стаття 13 Інвентаризація земель.
Інвентаризація земель проводиться для уточнення або встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж (без закріплення на місцевості), виявлення невикористовуваних, нераціонально використовуваних або використовуються не за цільовим призначенням та не у відповідності з дозволеним використанням земельних ділянок, інших характеристик земель.
Інвентаризація земель може проводитися на території РФ, на територіях суб'єктів РФ, на територіях муніципальних утворень та інших адміністративно-територіальних утворень, на землях окремих категорій, в територіальних зонах, в яких існує загроза виникнення процесів, що роблять негативний вплив на стан земель, відносно груп земельних ділянок або на окремих земельних ділянках.
Стаття 14 Планування і організація раціонального використання земель та їх охорони.
Планування та організація раціонального використання земель та їх охорони проводяться з метою вдосконалення розподілу земель відповідно з перспективами розвитку економіки, поліпшення організації територій та визначення інших напрямків раціонального використання земель та їх охорони в Російській Федерації, суб'єктах РФ і муніципальних утвореннях.
Планування та організація раціонального використання земель та їх охорони включають в себе такі основні види робіт:
розробка пропозицій про раціональне використання земель і про їх охорону;
природно-сільськогосподарське районування земель;
визначення земель, у межах яких громадянам та юридичним особам можуть бути надані земельні ділянки;
визначення земель, які можуть бути включені в спеціальні земельні фонди;
- визначення земель, віднесених до категорій і видів, встановленим законодавством РФ. Планування та організація раціонального використання земель та їх охорони в міських і сільських поселеннях проводяться відповідно до містобудівної документації.
Стаття 15 Територіальне землеустрій.
При проведенні територіального землеустрою виконуються наступні види робіт:
утворення нових та впорядкування існуючих об'єктів землеустрою;
межування об'єктів землеустрою.
Порядок проведення територіального землеустрою визначається Урядом РФ.
Стаття 16 Утворення нових та впорядкування існуючих об'єктів землеустрою. Утворення нових та впорядкування існуючих об'єктів землеустрою проводяться у випадках:
зміни меж об'єктів землеустрою, у тому числі з метою усунення недоліків в їх розташуванні (черезсмужжя, вклинювання, вкраплювання, далекоземелля, зламана і незручностей у використанні) ;
відновлення меж об'єктів землеустрою;
надання земельних ділянок громадянам та юридичним особам;
вилучення, у тому числі шляхом викупу, земельних ділянок;
здійснення угод із земельними ділянками;
в інших випадках перерозподілу земель.
Утворення нових та впорядкування існуючих об'єктів землеустрою здійснюються на основі відомостей державного земельного кадастру, державного містобудівного кадастру, землевпорядної, містобудівної та іншої пов'язаної з використанням, охороною і перерозподілом земель документації.
При утворенні нових і впорядкування існуючих об'єктів землеустрою визначаються:
місце розташування меж об'єктів землеустрою, у тому числі кордону обмежених у використанні частин об'єктів землеустрою;
варіанти використання земель з урахуванням розмірів земельної ділянки, цільового призначення, дозволеного використання земель і розташованих на них об'єктів інженерної, транспортної та соціальної інфраструктур;
площі об'єктів землеустрою та (або) обмежених у використанні частин об'єктів землеустрою;
інші характеристики земель.
Стаття 17 Межування об'єктів землеустрою.
Межування об'єктів землеустрою являє собою роботи по встановленню на місцевості меж муніципальних утворень та інших адміністративно-територіальних утворень, меж земельних ділянок із закріпленням таких меж межовими знаками і визначення їх координат.
Межування об'єктів землеустрою здійснюється на основі відомостей державного земельного кадастру, землевпорядної, містобудівної та іншої пов'язаної з використанням, охороною і перерозподілом земель документації.
Межування об'єктів землеустрою включає в себе наступні роботи:
визначення меж об'єкта землеустрою на місцевості та їх узгодження;
закріплення на місцевості місцеположення меж об'єкта землеустрою межовими знаками і визначення їх координат або складання іншого опису розташування меж об'єкта землеустрою;
- виготовлення карти (плану) об'єкта землеустрою. Стаття 18 Внутрігосподарське землеустрій.
Внутрігосподарське землеустрій проводиться в цілях організації раціонального використання земель сільськогосподарського призначення та їх охорони, а також земель, що використовуються громадами корінних нечисленних народів Півночі, Сибіру і Далекого Сходу РФ і особами, які належать до корінних нечисленних народів Півночі, Сибіру і Далекого Сходу РФ, для забезпечення їх традиційного способу життя.
 При проведенні внутрішньогосподарського землеустрою виконуються наступні види робіт:
 - Організація раціонального використання громадянами та юридичними особами земельних ділянок для здійснення сільськогосподарського виробництва, а також організація територій, що використовуються громадами корінних нечисленних народів Півночі, Сибіру і Далекого Сходу РФ і особами, які належать до корінних нечисленних народів Півночі, Сибіру і Далекого Сходу РФ, для забезпечення їхнього традиційного способу життя;
 - Розробка заходів щодо поліпшення сільськогосподарських угідь, освоєння нових земель, відновленню та консервації земель, рекультивації порушених земель, захисту земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, висушення, ущільнення, забруднення відходами виробництва і споживання, радіоактивними і хімічними речовинами, зараження та інших негативних впливів.
 Глава IV Землевпорядна документація
 Стаття 19 Види землевпорядної документації. До видів землевпорядної документації відносяться:
 генеральна схема землеустрою території РФ, схема землеустрою територій суб'єктів РФ, схема землеустрою муніципальних утворень та інших адміністративно-територіальних утворень, схеми використання та охорони земель;
 проекти територіального землеустрою;
 матеріали межування об'єктів землеустрою;
 карти (плани) об'єктів землеустрою;
 проекти внутрішньогосподарського землеустрою;
 проекти поліпшення сільськогосподарських угідь, освоєння нових земель, рекультивації порушених земель, захисту земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, висушення, ущільнення, забруднення відходами виробництва і споживання, радіоактивними і хімічними речовинами, зараження та інших негативних впливів;
 матеріали геодезичних і картографічних робіт, грунтових, геоботанічних та інших обстежень і вишукувань, оцінки якості земель, інвентаризації земель;
 тематичні карти і атласи стану та використання земель.
 Федеральними законами та іншими нормативними правовими актами РФ, а також законами та іншими нормативними правовими актами суб'єктів РФ можуть встановлюватися інші види землевпорядної документації.
 Склад, зміст і правила оформлення кожного виду землевпорядної документації регламентуються відповідними технічними умовами і вимогами проведення землеустрою.
 Стаття 20 Карта (план) об'єкта землеустрою.
 При утворенні нових і впорядкування існуючих об'єктів землеустрою складаються карти (плани) об'єктів землеустрою.
 Карта (план) об'єкта землеустрою складається з використанням відомостей державного земельного кадастру, наявного картографічного матеріалу, матеріалів дистанційного зондування, а також за даними вимірів, отриманих при зйомці об'єкта землеустрою на місцевості або при його межування.
 Карта (план) об'єкта землеустрою використовується при нанесенні його кордонів на відповідну чергової кадастрову карту (план).
 Стаття 21 Тематичні карти і атласи стану та використання земель.
 Тематичні карти і атласи стану та використання земель складаються для відображення в них характеристик стану та використання земель, даних зонування і природно-сільськогосподарського районування земель, визначення заходів щодо організації раціонального використання земель та їх охорони.
 Стаття 22 Землевпорядне справу.
 Землевпорядне справу включає в себе землевпорядну документацію щодо кожного об'єкта землеустрою та інші стосовно такого об'єкта матеріали.
 Землевпорядне справу формується і зберігається в порядку, встановленому нормативними правовими актами РФ.
 Стаття 23 Узгодження і затвердження землевпорядної документації.
 Порядок погодження та затвердження землевпорядної документації встановлюється Урядом РФ.
 Стаття 24 Державний фонд даних, отриманих в результаті проведення землеустрою.
 Державний фонд даних, отриманих в результаті проведення землеустрою, формується на основі збору, обробки, обліку, зберігання і розповсюдження документованої інформації про проведення землеустрою.
 Порядок створення і ведення державного фонду даних, отриманих в результаті проведення землеустрою, а також порядок їх використання визначається Урядом РФ.
 Землевпорядна документація, включена до державного фонду даних, отриманих в результаті проведення землеустрою, є федеральною власністю і не підлягає приватизації.
 Громадяни та юридичні особи, які здійснюють проведення землеустрою, зобов'язані безкоштовно передати примірник підготовленої ними землевпорядної документації до державного фонду даних, отриманих в результаті проведення землеустрою.
 Глава V
 Відповідальність за порушення цього Закону
 Стаття 25 Відповідальність за порушення цього Закону.
 За порушення цього ФЗ громадяни та юридичні особи несуть відповідальність відповідно до законодавства РФ.
 Стаття 26 Вирішення спорів при проведенні землеустрою.
 Спори, що виникають при проведенні землеустрою, вирішуються відповідно до законодавства РФ.
 Глава VI Заключні положення
 Стаття 27 Набуття чинності цього Закону. Справжній ФЗ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
 Президент РФ В. Путін
 Москва, Кремль
 18 червня 2001
 № 78-ФЗ

 « Попередня  Наступна »
 = Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "« Про землеустрій »Федеральний закон від 18.06.2001 № 78-ФЗ"
  1.  ТЕМА 2 ДЖЕРЕЛА ЗЕМЕЛЬНОГО ПРАВА
      землеустрій », ФЗ від 17.07.2001« Про розмежування права державної власності на землю », Закон РФ від 11.10.1991« Про плату за землю », ФЗ від 16.07.1998« Про державне регулювання забезпечення родючості земель сільськогосподарського призначення »та ін Особливе місце серед джерел земельного права займають договори, укладені Російською Федерацією з суб'єктами РФ. Насамперед, це
  2.  § 2. Правові основи землекористування та охорони навколишнього среди256
      землеустрій »від 18 червня 2001 р. № 78-ФЗ; Федеральний закон« Про державний земельний кадастр »від 2 січня 2000 р. № 28-ФЗ і ін Разом з тим правовий режим даної категорії земель регулюється низкою відомчих нормативних актів, наприклад, чинним до теперішнього часу наказом міністра оборони СРСР «Про введення в дію Положення про квартирно-експлуатаційної службі і квартирному
  3.  § 1. Поняття і предмет державного права Російської Федерації як галузі права
      федеральних законах та інших нормативних правових актах, що містять норми державного (конституційного) права, такими властивостями не володіють. Тому запропоноване функціональне призначення державного (конституційного) права не може бути визнано вдалим. Спираючись на свою вихідну позицію, І.А. Конюхова говорить: "... сучасне конституційне право Російської Федерації можна було б
  4.  § 2. Державно-правові норми, їх особливості та види. Державно-правові інститути
      федеральних законах, коли визначається час вступу федерального закону або окремих його статей в силу. Можна також виділити норми, в яких адресат чітко визначений (Президент Російської Федерації) і норми, які не мають чітко вираженого адресата (людина і громадянин). Багато державознавці, які проводять відповідну класифікацію, виділяють і інші особливості
  5.  § 4. Джерела державного права Російської Федерації
      федеральними органами виконавчої влади. Державно-правові акти отримують також різний найменування та володіють різною юридичною силою, діють на всій території держави або на території його суб'єкта, місцевого самоврядування. Особливе місце серед джерел державного права належить Конституції Російської Федерації, яка є Основним законом держави і
  6.  § 2. Юридичні властивості Конституції Російської Федерації 1993 р
      федеральні закони мають верховенство на всій території Російської Федерації ". Цим підкреслюється, що Конституція Російської Федерації, разом з федеральними законами, очолює і скріплює всю правову систему государства56. Верховенство Конституції РФ означає, що: По-перше, норми Конституції є основоположними джерелами не тільки державного права, а й інших галузей
  7.  § 2. Народовладдя в Російській Федерації
      федеральних органів державної влади; прийняття та зміна федерального бюджету, виконання і зміни внутрішніх фінансових зобов'язань держави; введення, зміна та скасування федеральних податків і зборів, а також звільнення від їх сплати; прийняття надзвичайних заходів щодо забезпечення здоров'я та безпеки населення; амністія і помилування. Отже, з усіх інших питань
  8.  § 7. Політичні партії та багатопартійність в Російській Федерації
      федеральний закон не допускає створення політичних партій ні за ознаками професійної, расової, національної чи релігійної приналежності; не допускається створення структурних підрозділів політичних партій в органах державної влади та місцевого самоврядування, в Збройних Силах, у правоохоронних та інших державних органах, державних і недержавних
  9.  4.1. Фактори що обумовлюють розвиток адміністративного права в Російській Федерації
      федеральними законами; в) розвиток управлінських відносин і пошук їх правильного співвідношення з законами, актами управління; г) законодавче закріплення нового статусу органів виконавчої влади, звуження сфери відомчих актів, змістовне зміна функцій даних органів, посилення елементів узгодження в управлінських відносинах; д) переклад на нову законодавчу основу сфер
  10.  БІБЛІОГРАФІЯ
      федеральному закону "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування" М., 1997. Конституція Російської Федерації. Коментар. М., 1994. Авер'янов В. Б. Апарат державного управління. Київ. 1990. Агеєва Є. А. Юридична відповідальність у державному управлінні. Л., 1990. Адміністративне право: Учеб. посібник / За ред. Ю. М. Козлова. М., 1968. Адміністративне право: Учеб.
  11.  ВСТУП
      законодавства наочно демонструє нам, ніж для Росії обернулася десятирічна політична боротьба, знаряддям у якої став горезвісний «земельне питання». З 1990 по 2001 рр.. в Росії був прийнятий 41 Федеральний закон з питань землекористування, 33 Указу Президента РФ, більше 100 Постанов Уряду РФ. Крім того, кожен з 89 суб'єктів РФ має своє регіональне законодавство про
  12.  ПРОГРАМА КУРСУ «ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО»
      законодавство, закони та інші нормативні правові акти суб'єктів РФ, акти органів місцевого самоврядування, що регулюють земельні правовідносини. Укази Президента РФ і Постанови Уряду РФ як джерела земельного права. Застосування міжнародних договорів РФ в галузі земельних відносин. Роль стандартів та інших нормативно-технічних документів у регулюванні земельних
  13.  Тема 3 Право публічної власності на землю
      федеральної власності або власності суб'єктів РФ. Публічною власністю визнається земля, яка перебуває у державній або муні-ціпальной власності. Суб'єктами такої форми власності на землю відповідно до Земельного кодексу (пп. 1, 9 ст. 1) і ФЗ від 17.07.2001 № 101-ФЗ «Про розмежування державної власності на землю» (набрав чинності з 20 січня 2002 р.) виступають
  14.  Тема 11 Землі сільськогосподарського призначення
      федеральними
  15.  Тема 13 Землі промисловості та іншого спеціального призначення
      федеральної, суб'єктів РФ і в муніципальній власності, за винятком земель, вилучених з обороту або обмежених в обігу згідно ст. 27 ЗК (див. також ст. 4 і 5 ФЗ «Про розмежування державної власності на землю»). Справляння платежів за землі спеціального призначення врегульовано відповідно до Закону про плату за землю, яким встановлено, що податок за розташовані поза
  16.  Тема 14 Землі особливо охоронюваних територій
      федерального) значення в РФ, затверджене Наказом Мінприроди Росії від 25.01.1993 № 14; Положення про пам'ятники природи федерального значення в РФ, затверджене Наказом Мінприроди Росії від 25.01.1993 № 15. Необхідно враховувати, що розглянуті землі, як правило, вилучені з господарського обороту або обмежені в обороті відповідно до ст. 27 ЗК і служать цілям збереження унікальних
  17.  ТЕМАТИКА семінарські заняття ТЕМА 1 ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО ЯК ГАЛУЗЬ ПРАВА
      федеральних законів про землю / / Держава і право. 1999. № 7. С. 34. Жаріков Ю. Г. Розмежування сфери дії цивільного та земельного законодавства при регулюванні земельних відносин / / Держава і право. 1996. № 2. Миняев А.О., Хаустов Д.В. Проблеми екологічного та земельного права та законодавства в сучасних умовах / / Держава і право. 2001. № 6. Козир О. М., Маковська
  18.  ТЕМА 3 ДЕРЖАВНЕ УПРАВЛІННЯ ЗЕМЕЛЬНИХ ФОНДОМ
      землеустрій »від 18.06.2001 № 78-ФЗ / / СЗ РФ. 2001. № 26. Ст. 2582. 6 Положення про Федеральної службі земельного кадастру Російської Федерації, затвердженої Постановою Уряду РФ від 11.01.2001 № 22 / / СЗ РФ. 2001. № 3. Ст. 251. 7 Положення про здійснення державного моніторингу земель, затверджене постановою Уряду РФ від 28.11.2002 № 846 / / СЗ РФ. 2002. № 49.
  19.  Тема 9 Правовий режим земель промисловості, транспорту та іншого спеціального призначення
      2001 № 136-ФЗ. М.: «ТД ЕЛІТ-2000», 2002. 2 ФЗ «Про розмежування державної власності НА ЗЕМЛЮ» ВІД 17.07.2001. № 101-ФЗ / / СЗ РФ. 2001. № 30. СТ. 3060. 3 ФЗ «Про зв'язок» від 16.02.2003 № 15-ФЗ / / СЗ РФ. 2003. № 28. Ст. 2895. 4 Закон РФ «Про плату за землю» від 11.10.1991 № 1738-1 (в ред. Від 29.12.1998 / / Відомості Російської Федерації. 1991. № 44. Ст. 1424; 1992. № 10, Ст. 469; № 34. Ст. 1976; СЗ